Вести

Вести

Симболично отворена конвенцијата на американските републиканци

Националната конвенција на Републиканската партија на којашто Мит Ромни и официјално ќе стане партиски кандидат за американските претседателски избори во ноември, во понеделникот накусо симболично беше отворена и веднаш потоа […]

Вести

Клуни главна ѕвезда на женевскиот прием за кампањата на Обама

Актерот Џорџ Клуни во понеделникот во швајцарскиот град Женева беше главната ѕвезда на најголемиот прием на демократите организиран во странство за собирање донации за новата претседателска кампања на Барак Обама. […]

Вести

Самозапалување на уште двајца Тибетанци во Кина

Двајца Тибетанци се одлучиле за самозапалување во југозападна Кина во знак на протест против репресијата во кинеските тибетски области, објавија во вторникот организациите за заштита на Тибетанците. Станува збор за […]

Вести

Поранешен бразилски сенатор, ќе врати 234 милиони долари на државата!

Поранешниот бразилски сенатор Луис Естевао, кој во 2000 година го загуби местото во парламентот поради обвиненија за корупција, вети дека ќе врати на државата 234 милиони долари.  Според постигнатиот договор […]

Вести

Жените од опозицијата во Того со секс штрајк сакаат да го соборат претседателот

  Женското крило на организацијата за заштита на граѓанските права, која се бори за соборување од власта на претседателот на Того, ги повика жените од оваа земја на еднонеделен секс […]

Вести

Британија ги повлече заканите за упад во амбасадата на Еквадор

Велика Британија ја повлече заканата за упад во еквадорската амбасада во Лондон, за да го уапси основачот на WikiLeaks, Џулијан Асанж, каде тој се засолни, изјави еквадорскиот претседател Рафаел Кореа. […]

Вести

Исчезнатата Мексиканка крај Сплит брутално убиена

Телото на несреќната Мексиканка било пронајдено закопано половина метар под земја, а таа била врзана со самолеплива лента и најверојатно силувана. Полицијата истрагата ја насочила на неколку бездомници и наркомани […]

Вести

Иран тврди дека на самитот на неврзаните не е поканет Хамас

„Исламската Република досега не упати никаква официјална покана за претседателот на владата на Хамас во Газа, Исмаил Ханејех“, изјави Реза Форками, демантирајќи ги претходните најави на портпаролот на челникот на […]

Вести

Њујоршката полиција ги ранила минувачите пред Емпајер Стејт Билдинг

Ова во недела наутро го потврди полицијата, која соопшти дека двајцата полицајци, кои го застрелале Џонсон, морале брзо да реагираат за да спречат евентуални нови жртви. Тоа што раниле деветмина […]

Вести

Четворица загинати во пад на авион во Франција

Четворица швајцарски државјани  загинаа во пад на помал авион во источна Франција, објави во саботата државниот обвинител за округот Белфор, Александер Шеврие, додавајќи дека продолжува потрагата по телата на загинатите. […]