Вести

Вести

Кампањата на Ромни финансиски далеку ја надмина на Обама

Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни кон крајот на јули располагала со 60 милиони долари повеќе отколку актуелниот американски претседател Барак Обама за изборната кампања, покажуваат податоците објавени во вторникот. Според […]

Вести

Уапсен човекот кој на мејл му се заканувал на Обама

Вооружен маж е уапсен во вторникот во САД откако испратил заканувачка електронска пошта на претседателот Барак Обама, соопшти претставничка на американските правосудни органи. „Испратил на претседателот заканувачка порака преку електронска […]

Вести

Малата Вивиен застана против трговијата со луѓе

Застаната до масичка на тротоар, со бокал свежа лимонада што им ја нуди на минувачите, осумгодишната Вивиен Хар од САД почна борба против трговијата со луѓе. Продавајќи лимонада, таа сака да […]

Вести

Чавез и се заканува на Британија

„Доколку Британија одлучи да го наруши суверенитетот на Еквадор, нашиот одговор ќе биде многу радикален. Ние и' предлагаме на британската влада добро да размисли околу тоа, затоа што епохата кога […]

Вести

Сириските бунтовници се снабдуваат со оружје од Западот

Заменикот на шефот на руската дипломатија, Генадиј Гатилов во понеделникот на својот профил на Твитер напиша дека постојат сé повеќе докази дека сириските бунтовници набавуваат големи количества оружје произведено на Запад. […]

Вести

Репортерка се врза со јаже за да не ја однесе тајфунот Хаику

Репортерите се принудени да известуваат за временски неприлики и олуи. Оваа храбра репортерка се врзала со јаже да не ја однесе тајфунот Хаику, додека известувала за него. Погледнете го видеото […]

Вести

Каспаров е човекојадец?!

  Ова прашање се постави денеска откако светските медиуми известија дека поранешниот светски шампион во шах и денешен опозициски активист во Русија, гризнал полицаец во моментите кога бил приведуван. По […]

Вести

Долгот на Грција се зголеми на 303,5 милијарди евра

Грчкото министерство за финансии објави денеска дека вкупниот долг на централната власт на крајот на јули изнесува 303,5 милијарди евра што значи дека повторно бележи пораст по намалувањето на крајот […]

Вести

Во Москва забранети геј паради во следните 100 години

Судот во Москва ја поддржа забраната за одржување паради на гордоста во главниот град на Русија во следните сто години. Претходно, најпознатиот активист за правата на геј популацијата во Русија, […]