Ознака: Авганистан

Uncategorized

Седум повредени во напад во Париз. Напаѓачот е од Авганистан

Во неделата вечер во едно од предградијата на  Париз, се случи напад на маж во кој биле повредени седум лица, од кои четири потешко, јавува тамошната полиција. Напаѓачот е приведен, […]

Живот

Оваа европска нација води најнездрав начин на живот

Пороците, уживањето во хедонистичкиот стил на живеење и уште некои работи го дефинираат степенот на здрав живот кој го води една нација.Според новото истражување на „Клиник компеар“ (Clinic Compare), Чешка […]

Вести

Убиени жени и деца во Авганистан

Талибански бомбаш самоубиец извршил напад во јужниот дел на земјата, при што се убиени пет лица, а 25 се повредени, соопштија авганистанските власти.– Бомбаш самоубиец се разнесе во автомобил полн […]

Вести

Јенс Столтенберг бара од Македонија нови воени сили во Авганистан!

Северноатлантската алијанса заговара нова етапа во своите воени операции на Блискиот Исток преку испраќање дополнителни воени трупи за борба против талибанците во Авганистан. Оваа опција ја најави генералниот секретар на […]

Вести

Супермоќната бомба вчера ликвидираше 36 џихадисти во Авганистан

Најмалку 36 џихадисти од Исламска држава се ликвидирани вчера во источен Авганистан во напад со супермоќна бомба, извршен од американските воено воздухопловни сили, соопшти авганистанското Министерство за одбрана.Американски авиони МС-130 […]

Вести

САД денеска ја фрли најголемата ненуклеарна бомба во Авганистан

САД денеска ја фрлија најголемата не-нуклеарна бомба од својот арсенал во Авганистан.Бомбата е фрлена во источен Авганистан, каде се наоѓаат припадници на Исламската држава. Портпаролот на Пентагон потврди дека е […]

Издвојуваме

ПОД ОГАН-оригинални снимки од Авганистан во новата серија на Дискавери

2010 година и мала група новајлии заедно со своите заповедници од 101 Воздушна девизија, ги пакува своите камери и стандардната воена опрема и одлетува на едногодишна задача во Авганистан.Годината ја […]

Вести

Нато потврди дека македонското присуство влијае на подобрување на состојбата во Авганистан

Присуството на претставници на Армијата на Република Македонија во Авганистан, преку мисијата „Одлучна поддршка“ влијае на подобрување на безбедносната состојба во оваа земја, беше потврдено денеска на состанокот на Воениот […]

Сцена

Момчето со најлонски дрес од Меси конечно го запозна својот идол!

„Го  сакам Меси  а неговиот дрес значи  дека и  тој  ме сака мене“, рекол  5- годишниот Муртаза Ахмади откако  во  фебруари, благодарение на Уницеф чиј амбасадор е Меси, добил вистински […]

Вести

Конференција во Брисел: Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра од 75 светски земји, меѓу кои и Македонија

Авганистан ќе добие 13,6 милиони евра помош од меѓународните партнери со цел инвестирање во развојот на земјата, одлучено е на денешната конференција за Авганистан, што се одржа под мотото „Партнерство […]

Вести

Попоски: Македонија од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на […]

Вести

Нападнат Американскиот универзитет во Авганистан

Американскиот универзитет во Авганистан е нападнат, а припадниците на школското обезбедување разменуваат оган со напаѓачите, јави Еј-Би-Ес њуз.Не е познат бројот на студенти и професори кои се моментов во Универзитетот, […]