Ознака: авиони

Занимливости

Дали сте знаеле: Зошто авионите се фарбаат со бела боја?

Сигурно сте забележале дека повеќето патнички авиони се со бела боја и причините за тоа се прилично едноставни и логични. Авионите се фарбаат со бела или која било друга светла […]

Занимливости

Не е поради бојата на небото: Седиштата во авионите се сини од овие причини

Доколку мислите дека седиштата во авионите се сини за да личат на небото – грешите. Оваа боја е идеална за долготрајно користење, но и за нашата психа. Седиштата во многу […]

Вести

Руски ловци ги пресретнаа американските бомбардери што денеска прелетаа над Скопје (видео)

Руски ловци ги пресретнаа американските бомбардери што денеска прелетаа над Скопје Руската амбасада неочекувано твиташе дека руски ловци ги пресретнале американските бомбардери што утрово го прелетаа Скопје. Two U.S. B-1 […]

Вести

Два Сухои – 27 следат белгискиот борбен авион Ф-16 кој лета во близина на границата на Русија во Балтичкото Море (ВИДЕО)

Два Сухои – 27 следат белгискиот борбен авион Ф-16 кој лета во близина на границата на Русија во Балтичкото Море (ВИДЕО) Еден пар руски борбени авиони Су-27 беа пренасочени кон […]

Вести Македонија

Визер ќе продолжи да лета од Македонија

Унгарската авиокомпанија „Визер“ и во наредните четири години ќе добива субвенции од државата за летови од Меѓународниот аеродром Скопје и аеродормот „Свети Апостол Павле“ во Охрид. Министерот за транспорт и […]

Занимливости

Пилоти и стјуардеси откриваат мрачни тајни кои авиокомпаниите не сакаат да ги знаете

1. Постои причини зошто екипажот бара од Вас да побрзате да седнете на Вашите места Овде не се работи за тоа дека авионот треба да тргне на време, туку екипажот […]

Контроверзни фајлови

Инцидентот Пан Адриа и рушењето на два мигови 21 на ЈНА

До ден денеска останува најголема мистерија овој инцидент на авионот Пан Адрија од 1977 година. Имено на овој авион, кој лета ноќе на релација внатре во Југославија од Загрев до […]