Ознака: австралија

Свет

Европа се бори со пеколните горештини, а Австралија се справува со студен бран и снег

Додека топлотниот бран беснее во Европа во јужната хемисфера има сосема друга приказна. Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час, а […]

Коментари

По убиството на Тодор Александров во 1924 Ројтерс известува…

На сајтот на Националната библиотека на Австралија може да се најде следниов текст објавен на 16 септември 1924, во весникот Њуз од Аделаида . “Тодор Александров беше водач на Комитите, […]

Свет

Земјотрес ја стресе Австралија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени ја погоди плажата во местото Брум во Австралија, соопшти денеска американскиот Геолошки завод. Засега нема извештаи за евентуалните жртви или причинети материјални штети. Епицентарот […]

Занимливости

Плата од 8.000 до 10.000 евра: Австралија повторно бара работници

Австралија повторно станува ветена земја за жителите на Балканот, посебно за оние кои во своите раце имаат инженерска или диплома од областа на медицината, бидејќи врз основа на списоците објавени […]

Занимливости

Коктел од традиционална македонска ракија се подготвува во бар во Австралија- можете и вие дома да го направите

Еден австралијански ресторан ги изненади своите посетители откако на мените овој месец најавија македонски пијалаци и храна. На Фејсбук страната на ресторанот со име „WTF- World Travel Food Bar“, тие […]

Вести

Рекордно високи температури во Австралија

Австралија се соочува со рекорно високи температури што надминуваат и над 40 Целзиусови степени, а меторолозите најавуваат дека жешкиот бран ќе продолжи најмалку уште во наредните пет дена. Според метеорологот […]

Македонија

Игор Александров од Австралија бара ВМРО-ДПМНЕ да вети дека нема да коалицира со ДУИ и БЕСА

Со статус на социјалните мрежи се огласи Игор Александров, прочитајте што вели: “ВМРО-ДПМНЕ треба да даде недвосмислено ветување дека ќе ги третира Преспанскиот Договор, Уставот на Северна Македонија и законот […]

Занимливости

Македонка во Австралија – својот скап автомобил го возела со над 200 км на час, заврши на суд

Македонката Маргарита Томовска која живее во Австралија ќе одговара на суд поради пребрзо возење. Оваа како што ја нерекуваат ,,Мерцедес мама“, ќе траба да плати казна од 260.000 илјади австралиски […]

Вести Свет

Со спектакуларен огномет дочекана Новата 2019. година во Австралија

Австралија ја дочека Новата 2019. година, која прво пристигна на островите во Тихиот Океан, на Карибати , Самоа и Фиџи. Австралијанците овој дочек ќе го паметат и по силните дождови […]

Избор на уредникот

Македонец од Австралија: Доста се удиравте во гради дека сте патриоти, ние од тука повеќе си ја сакаме Македонија

Доста се удиравте во гради дека сте Македонци. Покажавте дека сте нација без чест и достоинство, дека оние кои ја напуштивме Македонија повеќе си го сакаме нашето родно место, отколку […]

Избор на уредникот

Емотивно писмо од Австралија: Немав ниту за леб, додека не стапнав на туѓо тло

Некогаш е потребен само убав збор, убава мисла, убаво дело за да ве направи среќни. Не се потребни многу пари, скап накит, бесни автомобили, огромни палати или било што друго. […]