Ознака: австралија

Издвојуваме

Саша Узунов: Виктор Габер ширел гласини во Австралија (декласифицирани документи)

Саша Узунов објави декласифициран австралиски дипломатски кабел од 1995 година а поврзан со тогашниот висок функционер во Министерството за надворешни работи – Виктор Габер Декласифициран австралиски дипломатски кабел од 1995 […]

Сцена

Српската пејачка Романа излезе од затвор во Австралија и чека депортација за Србија

Српската пејачка Романа излезе од затвор во Австралија и чека депортација за Србија Таа со својот дечко беше уапсена затоа што фалсификувале дваесетина картици местејки читачи на разни банкомати и […]

Вести

Мелбурн од денеска 6 недели во карантин поради опасноста од нагло ширење на корона вирусот

Мелбурн од денеска 6 недели во карантин Мелбурн од денеска ќе биде во 6-неделен карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот.  Градот повторно ќе биде под целосен карантин поради […]

Вести

Австралија бара независна истрага за КОРОНА ВИРУСОТ. Над 120 држави застанаа зад неа

Австралија бара независна истрага за КОРОНА ВИРУСОТ. Над 120 држави застанаа зад неа Австралиската министерка за надворешни работи, Мариса Пејн изјави дека бројката на држави која го поддржува повикот за […]

Вести

Австралија ќе ги олесни ограничувањата поврзани со КОРОНА ВИРУСОТ

Австралија ќе ги олесни ограничувањата поврзани со КОРОНА ВИРУСОТ Австралија ќе ги олесни ограничувањата за социјално дистанцирање во неколку чекори во текот на следните четири недели, изјавија владини претставници. Австралискиот […]

Вести

Австралија го победи коронавирусот: Само на четири лица им е дијагностициран КОВИД-19 за 24 часа, додека кривата „се движи надолу“ и земјата би можела да се врати во нормала за три недели

Австралија го победи коронавирусот: Само на четири лица им е дијагностициран КОВИД-19 за 24 часа, додека кривата „се движи надолу“ и земјата би можела да се врати во нормала за […]

Занимливости

Останал без работа поради корона вирусот, па на лото добил 4,8 милиони

Млад татко од Австралија кој ја изгубил работата поради пандемијата со корона вирусот, освои 4,8 милиони австралиски долари. Тој одлучи да остане анонимен, но вели дека поради пандемијата останал без […]

Сцена

Ѕирнете во новиот дом на Татјана Лазаревска и Новица во Австралија

Македонската фолкерка Татјана Лазаревска заедно со нејзиниот сопруг Новица и синовите веќе подолг временски период живее во Австралија. Лазаревска заедно со семејството веќе пет години ужива надвор од границите на […]

Вести

Дождот во Австралија помага во сузбивањето на пожарите, но предизвика поплави

Денешните обилни дождови во австралиската држава Квинсленд, изгаснаа дел од пожарите што опустошија 2,5 милиони хектари од септември, но исто така предизвикаа поплави во некои делови. Според проценките во некои […]

Вести

Поројни дождови во Австралија

Поројни дождови го зафатија источниот брег на Австралија што претставува надеж дека дел од големите пожари што ја зафатија таа држава ќе бидат изгаснати или барем успорени, јавија локалните медиуми. […]

Занимливости

Медалот за детето со цуцла е најтажната фотографија оваа година

Син на починат пожарникар-волонтер, кој даде свој придонес во гасењето на пожарите во Австралија, доби медал за храброст. На едно и полгодишниот Харви Китон, облечен во униформа, со цуцла во […]