Ознака: АВТОМОБИЛ БОМБА

Свет

Во експлозија на автомобил-бомба најмалку седум жртви

Во експлозија на автомобил-бомба што утрово се случи во источниот дел на Кабул убиени се најмалку седум лица, изјави портпаролот на шефот на градската полиција, Фердус Фармарз, повикувајќи се на […]

Вести Македонија

И 23 години по атентатот сторителот непознат

На денешен ден пред 23 години беше извршен атентат врз првиот претседател на Р. Македонија, Киро Глигоров, во кој се здоби со тешки повреди на главата. На местото на атентатот загина […]

Вести

Експлозија на автомобил-бомба во источна Турција: Повредени се 19 лица

Двајца полицајци загинаа, а 19 лица се повредени, откако автомобил бомба експлодираше денеска во близина на полициски автомобил во источниот турски округ Бингол.Бомбата била поставена од бунтовниците од Курдската работничка […]