Ознака: Агенција за храна и ветеринарство

Вести

АХВ: Николовски шири паника и невистини за политички поени

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во реакција на тврдењата на техничкиот заменик министер за земјоделство Љупчо Николовски дека се продава алкохол со висока содржина кофеин истакнува дека некомпетентно и […]

Вести

АХВ додели храна за добитокот во поплавените подрачја

За интерветно да им помогне на сточарите од поплавените региони, Агенцијата за храна и ветеринарство од донации обезбеди и на одгледувачите на добиток од Арачиново, Брњарци, Црешево, Инџиково, Смилковци, од […]

Вести

Апел до сопствениците на животни од поплавените подрачја

Агенцијата за храна и ветеринарство апелира до сопствениците на животни да го пријават секое угинато или исчезнато грло кај нив или кај матичниот ветеринар од надлежното ветеринарно друштво со кое […]

Вести

АХВ: Неетично е да се злоупотребува болеста јазлеста кожа за дневно-политички поени

Злоупотребата на појавата на болеста „јазлеста кожа“ за дневно-политички поени на опозицсиката СДСМ е крајно неетичка и неморална, наведува Агенцијата за храна и ветеринарство во писмената реакција.– Со дезинформации и […]

Црна хроника

Затворена е слаткарница во Драчево поради случај со труење!

Маж и жена се затруле со слатки во слаткарница во скопската населба Драчево. Веднаш биле хоспитализирани.Како што информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство, тие по консумирање на слатките, биле […]

Вести

Наскоро ќе се изведе втората фаза од превентивната вакцинација против јазлеста кожа

Веќе трета недела активно се врши вакцинација против „јазлеста кожа“ во утврдените жаришта низ Македонија, а наскоро ќе почне и втората фаза на превентивно вакцинирање со која ќе бидат опфатени […]