Ознака: Азија

Вести

Нов црн биланс во Кина: 213 починати од коронавирусот, 9.692 заразени

Од последиците на коронавирусот во Кина починаа 213 лица, а 9.692 се заразени, соопшти Кинеската здравствена комисија. За 24 часа бројот на жртвите се зголеми за 43 лица. Најголем број […]

Вести Издвојуваме

Интерактивна мапа за тоа како се шири низ Азија вирусот КОРОНА

Интерактивна мапа за тоа како се шири низ Азија вирусот КОРОНА, објави Раша Тудеј на својот твитер профил. Информациите говорат дека досега има 106 луѓе се починати и дека над […]

Занимливости

Азиските супермаркети се враќаат на користењето листови наместо пластика

Нашата примарна цел би требало да биде намалувањето на употребата на пластика и едукација на луѓето за глобалните промени и проблеми со коишто се соочуваме. Иако повеќето од нас веруваат […]

Вести

„Супермаларијата“ во Азија е глобална закана

Брзото ширење на т.н. „супермаларија“, односно опасниот облик на паразит кој ја предизвикува таа болест, на подрачјето на југоисточна Азија претставува алармантна глобална закана, предупредуваат научниците.Овој облик на паразит кој […]

Живот

ОВА Е „ТОЧКАТА НА 100 БОЛЕСТИ“: Еве што ќе се случи ако ја масирате секој ден!

Телото на човекот има 365 точки и 12 главни меридијани, но оваа точка е најважнаМногу одамна, некој човек дознал за точката на долговечноста од својот татко. Точката била наречена „точка […]