Ознака: АИВО ОРАВ

Вести

Емил Димитриев оствари средба со евроамбасадорот Аиво Орав

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев денеска оствари средба со амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Аиво Орав, по повод завршувањето на мандатот на евроамбасадорот во нашата […]

Вести

Орав на проштална средба со Вељановски

Орав на проштална средба со  ВељановскиПретседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска ќе има проштална средба со шефот на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија, Аиво Орав. Прошталната […]

Вести

Бејли: Договор нема,разговорите продолжуваат

Разговорите меѓу политичките партии ќе продолжат утре откако денеска повторно не е постигнат договор, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли по завршувањето на средбата во Клубот на пратениците.Денешните разговори за […]

Вести

Преговорите од Пржино продолжуваат во понеделник

По завршувањето на преговорите помеѓу партиите, американскиот амбасадор, Џес Бејли изјави дека имало извесен напредок.Сепак, конечен договор засега нема. Бејли и евроамбасадорот Аиво Орав велат дека оставаат простор партиите за […]

Вести

Меѓупартиските разговори продолжуваат

Претставници на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино претпладнево во резиденцијата на ЕУ ги продолжија разговорите за отворените прашања што го попречуваат решавањето на политичката криза.На оваа фаза од […]

Вести

Орав задоволен, замина на одмор

Евроамбасадорот Аиво Орав од утре заминува на годишен одмор. Според неофицијалните информации на медиумите, евроамбасадорот од утре го започнува одморот, па се поставува прашањето како тоа ќе се одрази на […]

Вести

Орав: Останува уште едно отворено прашање

Четирите партии потписници на Договорот од Пржино на синоќешната рунда преговори постигнале договор за многу прашања прашања, со исклучок на едно, информира по средбата евроамбасадорот Аиво Орав, без да прецизира […]