Ознака: албанскиот јазик

Македонија

Кој не сака да слуша албански нека ги затне ушите или нека се исели

Љуми Бекири, активист на шарената револуција на својот Фејсбук профил реагира на потегот на ракометарот Столе Стоилов, кој демонстративно ја напушти манифестацијата за доделување на награди за спортист на годината, […]

Македонија Политички партии

Беса во изменетите уставни амандмани бара албанскиот јазик да стане уставен во Северна Македонија!

Пратеникот Фадил Зендели од Беса изјави дека тие ќе поднесат четири амандмани на Уставот и тоа бидејќи се отвора преамбулата на Уставот се бара концепт на граѓанска држава, албанскиот јазик […]

Вести

ДУИ: Добивме предлог од СДСМ за албанскиот јазик

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги добил писмените материјали што јавно ги побара од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврдија за „Дневник“ од СДСМ, но не се откриваат детали дали понудениот пишан […]