Ознака: албански гласови

Вести

Каракамишева: Албанските гласови за СДСМ беа неочекувани

Бројот на гласови што ги доби СДСМ со нивната коалиција беше неочекуван, оцени универзитетската професорка Татјана Каракамишева во разговор за ТВ Нова. -Прашањето околу самите изборни резултати би го оценила преку […]

Вести

СДСМ добиле повеќе од 70.000 албански гласови

Околу 70.000 албански гласови отишле на контото на СДСМ што претставува преседан на македонската политичка сцена. Познати се голем број донатори што допреа до албанските гласачи. Неофицијално голем број на […]

Вести

Лидерот на албанската дијаспора стои зад СДСМ: Заев е спасител на Албанците

Претседателот на албанската дијаспора од Македонија, Муса Љамалари, кој отворено се залага за федерализација на Македонија, во изјава за „Вечер“ вели дека лидерот на СДСМ Албанците го гледаат како спасител.– […]

Вести

Двојазичноста на Заев и неспособноста на Катица ќе му пресудат на СДСМ

Последните интерни анкети кои пристигнале во опозициските редови ја зовреле атмосферата на Бихаќка. Серијата катастрофални изјави на Заев околу двојазичноста и обидите да се одбрани Катица Јанева значително го намалиле […]