Ознака: албански јазик

Македонија

Албанскиот јазик е важен дел од македонското мултиетничко и мултијазично општество, вели Иванов

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија. Неговата честитка […]

Вести

Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик.Во […]

Вести

Албанскиот јазик ќе ја урне Македонската држава- Етернијан

ДА Е ЈАСНО ЗА СИТЕ!Пет причини зошто не треба да се усвојат измените во законот за јазиците! Новиот Предлог-закон за употреба на јазиците е штетен за Република Македонија од повеќе […]

Вести

Македонија станува двојазична држава, Законот за јазиците помина на Влада

Вечерва на владина седница поминал предлог – законот за употребата на албанскиот јазик.  Верзијата што е помината предвидува двојазичност на униформите на полицијата, пожарникарите и здравствените работници во општините со најмалку 20% […]

Вести

Куманово станува еднојазично- новите клупи во градот само на албански

Во Куманово почна да се применува еднојазичност. Поточно, низ градот се поставуваат клупи со натписи само на албански јазик.Градоначалникот Зоран Дамјановски- Циц кој веќе 12 години го уништува градот, со […]

Вести

Сега ни „А“ од албанскиот јазик откако платформата се издигна на ниво на опстанок на Македонија

Во ДУИ изгледа станало јасно дека оставките на министрите до Владата на Емил Димитриев, кои веќе се во оставка, нема да имаат каков било ефект, ниту ќе смени нешто и […]

Вести

Охриѓани до СДСМ: „Дали Охрид заслужува да учи албански јазик“

Стотици граѓани пред два дена се собраа на мирен протест во кој јасно кажаа дека се против двојазичноста на цела територија на МакедонијаОхриѓани му порачаа на Зоран Заев и на […]

Вести

Се појавија двојазичните банкноти откако Заев прифати да стои албанскиот јазик на нив

На социјалните мрежи денеска се појавија фотографии од тоа како би изгледале двојазичните банкноти откако лидерот на СДСМ Зоран Заев прифати на македонските пари да стои и албанскиот јазик.Со Заев […]

Вести

Албанските партии ќе формираат тело за Законот за употреба на албанскиот јазик

Албанските партии допрва ќе формираат тело за Законот за употреба на албанскиот јазик е заклучокот на денешната средба на ДУИ и Алијансата за Албанците, на која не учествуваше третиот потписник […]