Ознака: алекс ванко

Колумни

СЕКОГАШ БЕШЕ ИЛИРИДА

Ако човекот е комплексно суштество, за да добиеш Македонец од него – помножи ја комплексноста со три. Ајде без ракавици, Македонецот е чудно суштество. Кај него секоја емоција е помножена […]

Колумни

КРИЗИРАЊЕ ВО КОНТИНУИТЕТ

Македонија, независна, слободна, своја. Веќе 26 години. По векови ропство, малтретирања, војни, угнетувања, раселувања, вистински геноцид ( не тој измислениот, Тиранско платформски ) – конечно и нас Македонците не огреа […]

Колумни

ЈАЈЦАТА НА ФРЧКО НА ОБРАЗОТ НА ТАКИ

Благовец. Недела пред Велигден. Во тензична атмосфера народот на Македонија се подготвува да го пречека најголемиот христијански празник, воскресението Христово. Во собранието врие а пред него багери, камиони, мотори и […]

Колумни

ШАРЕНА ХАЛУЦИНАЦИЈА

Халуцинации. Работи што ни се причинуваат, што реално ги нема во ова време и простор, често плод на нашата имагинација или потреба да веруваме во нешто толку силно што нашиот […]

Колумни

МИНУТА МОЛК

       Македонија. Љубов. 17-дена на улица. 17 дена на студ, дожд, ведро небо, ветер…. Таму долу на асфалтот. Се е лесно кога си опкружен со насмеани, позитивни, храбри […]

Издвојуваме

ПАЛАМУДЕЊЕ

Ако постојат зборови за кои на ни една етничка заедница во Македонија не и е потребен превод, еден од нив секако е паламудење. Ако прашате меѓу народ што точно значи […]

Колумни

БУДЕЊЕ- #4ИЛИНДЕН

Кога во една држава не може да се формира влада речиси три месеци а тоа не е нејзиниот најголем проблем, знаете дека навистина има проблем. Претседателот Иванов не го даде […]

Колумни

Громогласната тишина и погрешната дијагноза: АЈДЕ ДА НЕ СЕ ЛАЖЕМЕ ПОВЕЌЕ ДРУГАРИ АЛБАНЦИ?

Среда. Заврши лигата на шампиони. Обично чекам до четврток навечер за следната колумна, до последен миг. Турболентни времиња, секој ден по некој настан. Не, не ме интересира кој и дали […]

Колумни

Активизам на далечинско!

 Како дете бев навлечен на научна фантастика. Голтав се што холивудската индустрија имаше да понуди на тоа поле. На големото платно ги гледавме Терминатор, Ѕвездените Војни, Ѕвездените патеки, Враќање во […]