Ознака: Али Ахмети

Вести

Ахмети на распит во ОЈО

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Ахмети треба да исказ во врска со предметот „Попис“, потврдуваат  […]

Вести

ДУИ ги објави имињата на министрите со кои ќе влезе во влада со СДСМ

ДУИ ги објави имињата на министрите со кои ќе влезе во влада со СДСМ Али Ахмети по денешната седница на партискиот Централниот Совет на ДУИ ги соопшти имињата на министрите […]

Македонија

Коалицијата на СДСМ и ДУИ ќе ја предводи владата, Зоран Заев останува премиер

Коалицијата на СДСМ и ДУИ ќе ја предводи владата и во следните четири години, откако лидерите на двете партии Зоран Заев и Али Ахмети денеска ги усогласиле рамковните принципи на соработката. Премиер […]

Вести

Финален позитивен исход од средбата Заев- Ахмети , НЕМА!

Во Собранието по двочасовната средба, финален позитивен исход нема од Заев- Ахмети. Тие не успеаја да се договорат за новото парламентарно мнозинство и за тоа како ќе изгледа владата. По […]

Вести

Али Ахмети и денеска ја продолжи кампањата за Албанец премиер

Али Ахмети и денеска ја продолжи кампањата за Албанец премиер Имено тој објави денеска видео во кое ја објаснува потребата за еднаквост на Албанците. Која ќе ја постигнеле ако имаат […]

Вести

Али Ахмети најавува премиер Албанец

Али Ахмети најавува премиер Албанец Целта на Демократската унија за интеграција според објавеното на Фејсбук профилот на Али Ахмети е премиер Албанец. „Дозволете заеднички да ја дефинираме нашата следна цел […]

Вести

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја […]

Политички партии

Испровоциран од прашање за Мухамед Зекири, Ахмети прозборе чисто македонски

По завршување на средбата со премиерот Зоран Заев претседателот на ДУИ, Али Ахмети даде изјава дека се договориле на претседателските избори да одат со заеднички кандидат, а потоа одговараше на […]

Македонија

Во Клубот на пратениците Заев и Ахмети утре ќе договараат заеднички претседателски кандидат

Утре во Клубот на пратениците владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат. Средбата, според информации од партиите е закажана за 12:30 часот, пишува “Плусинфо“. […]