Ознака: алцхајмер

Живот

Овие намирници го намалуваат ризикот од Алцхајмер

Неодамнешните истражувања покажаа дека одредена исхрана, наречена MIND диета, може да го намали ризикот од овие заболувања. Овие се главните хранливи материи што треба да ги вклучите во вашата исхрана […]

Живот

Имаа прекрасна венчавка, но потоа се случи нешто што едноставно ќе ви го скрши срцето

Кога сме млади не размислуваме многу за лошите работи кои што не очекуваат во животот. Се трудиме се да ни биде во ред,но судбината секогаш ни спрема некое изненадување.  На […]

Занимливости

Ген поврзан со деменција може да се открие уште од најраното детство

ApoE4 е генот кој го зголемува ризикот од развој на Алцхајмерова болест. Според резултатите од последните истражувања, мозокот на децата со дадениот ген не е ист како и кај носителите […]