Ознака: алјаска

Свет

Високите температури причина за помор на лососи на Алјаска (ВИДЕО)

Според “Алјаска публик медиум“ од високите температури кои ја погодија Алјаска забележан е помор на риби. Експертите веруваат дека поради екстремно високите температури на реката Кускоким, лососите веројатно претрпеле срцев […]

Вести

На Алјаска рекордна температура од 32 степени

Температурата на меѓународниот аеродром во најголемиот град на Алјаска, Енкориџ, достигна рекордни 32,22 степени. Највисоката температура во овој град претходно е измерена на 14 јуни 1969 година и изнесувала 29,44 […]

Вести

Страшни снимки од разорниот земјотрес од 7 степени на Алјаска

Силен земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала го потресе југот на Алјаска, по што следуваат голем број земјотреси со помал интензитет. Една снимка која се појави на […]

Занимливости

Како да убиеш човек без докази: Четири дена подоцна нејзината ќерка била мртва

Серија морбидни случувања на интернет довелe до апсење на една жена од Алјаска, која сега е обвинета за убиство на своите деца и тоа во период од две години. 23 […]

Занимливости

Беровчанец за 50 дена на Алјаска заработил годишна плата во Македонија

Сезонската работа на Алјаска во последно време се вистински хит за луѓето од источна Македонија, кои таму заминуваат да работат неколку месеци. Најчесто за тоа време заработуваат колку во Македонија […]

Занимливости

Беровчанец за 50 дена на Алјаска заработил годишна плата во Македонија

Сезонската работа на Алјаска во последно време се вистински хит за луѓето од источна Македонија, кои таму заминуваат да работат неколку месеци. Најчесто за тоа време заработуваат колку во Македонија […]

Занимливости

Познатата мачка градоначалник умре на 21 година

Стабс, почесен градоначалник на градот Талкетна на Алјаска угина на 21. година од животот. Семејството од лидерот се прости преку официјално соопштение.Тој беше храбар до последниот ден од животот. Мјаукаше […]