Ознака: Амазон

Вести

„Амазон“ одложи враќање на вработените во канцеларии до 2022 година

Компанијата Амазон го одложи враќањето на вработените во канцелариите до почетокот на следната година поради наглото зголемување на бројот на заразени со Делта сојот на Ковид -19. Првично беше планирано […]

Вести

„Амазон“ забрани продажба на милион производи поради невистини за коронавирусот

Амазон објави дека забранил продажба на милион производи во последните неколку недели поради лажни тврдења за лекување на коронавирусна болест или за заштита од инфекција. Амазон е под лупа заради […]

Вести

Шокантно видео: Болсонеро ги предизвикал пожарите во Амазон?

На Фејсбук се појави шокантно видео во кое како што наведува авторот на видеото, владата на  претседателот на Бразил, Болсонеро е виновна за пожарите во прашумата. За што поточно се […]

Живот

Што треба да знаете за пожарите коишто во моментов се случуваат во светот?

Во 2018 година сезоната на шумските пожари во Калифорнија – најдеструктивни во историјата на државата, изгореле 1,89 милиони ари шумска површина. Во последниве неколку дена во светот се случуваат повеќе […]

Вести

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија

Стотици нови пожари продолжуваат да ја пустошат амазонската прашума во момент кога расте меѓународниот притисок врз бразилскиот претседател Жаир Болсонаро да ги спречи пожарите во „белите дробови на светот”. Судбината […]

Вести

Шокантни фотографии од пожарот во Амазонија, невидена катастрофа за Земјата

Шумските пожари ја зафатија цела планета, црниот чад се шири од Алјаска до Амазонија, а научниците укажуваат дека тоа не е случајност бидејќи јули бил најтоплиот месец забележан во историјата […]

Вести

„Амазон“ по грешка споделил непознат број лични податоци

Американскиот онлајн трговски гигант Амазон по грешка споделил кориснички податоци со други компании кои не ги именува, што претставува проблем во неговата безбедност, кој доаѓа во најоптоварениот момент од годината, […]

Вести

Амазон со рекордна добивка за едно тримесечје

Технолошкиот гигант Амазон забележа рекордна добивка во второто тримесечје од 2,5 милијарди долари, речиси 12 пати поголема отколку во истиот период лани. Според последниот извештај, продажбата на овој е-ланец достигна […]