Ознака: амбасада

Контроверзни фајлови

Викиликс: Никола Димитров бил “Заштитен извор” на амбасадата на САД

Организацијата Викиликс тврди дека актуелниот шеф на македонската дипломатија Никола Димитров во два наврати бил заштитен извор на амбасадата на САД. Според организацијата која со години објавува тајни строго доверливи […]

Коментари

Зошто Груевски не се произнесува за референдумот? Дали му е забрането да се занимава со политика?

Прашање кое сите деновиве, неделиве, месециве си го поставуваат е зошто Груевски не се произнесува за референдумот? Како што се знае негово политичко кредо беше дека нема да дозволи промена […]

Вести

Мајка и ќерка нападнале полицајци пред амбасада во Скопје

Вчера вечерта во Скопје, на улица „20-ти Октомври“, пред објектот на амбасадата на Босна и Херцеговина 65-годишната Љ.А. и нејзината 42- годишна ќерка К.А. од Скопје паркирале патничко возило „Мерцедес“ […]

Вести

Коалицијата на Зијадин Села се зацврстува во една амбасада!

Како што дознава „Телеграф“, првите луѓе од оваа коалицијата интензивно се повикуваат во амбасадата, каде што им се даваат точни инструкции како треба да дејствуваат и им се посочува дека […]

Вести

Американска организација за транспарентност покрена истрага за УСАИД и Амбасадата во Македонија

Џудишал Воч, една од најголемите американски организации кои се борат за транспарентност во работата на американските власти, соопшти дека покренала истрага за Стејт Департментот и УСАИД, по најавите дека американската […]

Вести

БЕЈЛИ СЕ ИСПЛАШИ ОД ГНЕВОТ НА НАРОДОТ: Амбасадата еднаш гореше, Бејли исплашен дека може да се случи и втор пат!

Во својот говор пред ДИК директорот на Државниот архив д-р Филип Петровски му порача на еден од амбасадорите во Македонија дека не ни треба нов Таксим и Киев да се […]

Вести

Нападната израелската амбасада во Анкара

Најмалку едно лице е рането во вооружен напад на Амбасадата на Израел во Анкара, јавуваат локалните медиуми.До престрелката дошло кога две лица се обиделе да упаднат во израелската амбасада во […]

Вести

Ова се луѓето на СДСМ и Сорос вработени во амбасадите кои работат на штета на државата!

Во Македонија постои повеќедецениска пракса – локалниот персонал од амбасадите и останати странски претставништва да учествува во нереди, демонстрации, протести кои се политички мотивирани, и секако да заземаат политичка страна, […]