Ознака: амбасадор

Издвојуваме

Талески: Иран да размисли кога го напаѓа стратешкиот партнер на Северна Македонија

А што да се каже, туку да се замислиме. Ова е најдверојатно изјава на деценијата. Се разбира во негативна конотација. Реакциите на социјалните мрежи се жестоки. Но овој апологет на […]

Македонија

Кривичен суд го објави писмото на амбасадорот Џес Бејли

Првиот човек на Кривичен, Иван Џолев веќе објави дека комуницирал со Американската амбасада во Скопје и добил дозвола да го објави писмото од амбасадорот Бејли. Е па, писмото е објавено, […]

Вести Македонија

Маригона Марку е вршител на должноста амбасадор во Вашингтон, извести МНР

Маригона Марку е вршител на работите амбасадор во македонската Амбасада во Вашингтон, информираат од Министерството за надворешни работи. – По завршувањето на мандатот на претходниот амбасадор во ДКП-то во Вашингтон, […]

Вести

Доаѓа нова амбасародка на Калето, Бејли си заминува

Американскиот амбасадор Џес Бејли до крајот на годинава си заминува од функцијата во Македонија, а на негово место доаѓа досегашниот заменик амбасадор од Атина Мери Кејти Бирнс,  се дознава од […]

Вести

Иванов: Германскиот амбасадор се служеше со лажни вести, па Меркел мораше да се извинува за неточните информации кои ги добила

Пријателските земји доаѓааа со желба да се надмине кризата, советуваа и не упатуваа како да се постапи но имавме и незгодни средби, телефонски повици со некои лица кои не беа […]

Вести

Албанскиот амбасадор повикан на разговор во МНР

По повод зачестените навредливи изјави и коментари од официјални лица на Република Албанија, насочени кон Република Македонија и нејзините граѓани, вчера во Министерството за надворешни работи на Република Македонија беше […]

Вести

Смит за Бејли: Имаме извори кои покажуваат застранување и поддршка на леви групи

Свиркачот од Македонија ни обезбеди некои вознемирувачки информации дека амбасадата во Скопје поддржувала крајно левичарски веб сајтови и невладини организации кои заземале страна на изборите и затоа тие обвинувања треба […]

Вести

Тимот на Трамп побара амбасадорите поставени од Обама да се повлечат од функција

Екипата на Доналд Трамп за спроведување на транзицијата на власта издала генерална наредба амбасадорите кои се назначени од претседателот Барак Обама да ги напушптат своите функции до стапувањето на должност […]

Вести

Во записникот од 20 декември стои дека Заев има средба со амбасадорот

Италијанската амбасада во писмо до „Дневник“ објасни дека нивен официјален претставник не се сретнал со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денот кога требаше да се одржи главната расправа за […]

Вести

Исчезнатиот грчки амбасадор пронајден изгорен во ендек

Бразилската полиција почна потрага по амбасадорот на Грција во Бразил, Киријакос Амиридис, кој последен пат е виден во понеделникот во близина на Рио де Жанеиро, каде со семејството бил на […]

Вести

Заев не се сретнал со амбасадорот, туку со конзулот

Опозицискиот лидер Зоран Заев продолжува дрско да ја лаже јавноста. Откако беа разоткриени неговите лаги за наводна средба со италијанскиот амабсадор Карло Ромео, Заев продолжува да ја потценува интелигенцијата на […]

Вести

Трамп почна да ги менува амбасадорите на САД

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп започна со смена на американски амбасадори. „The New York Times“ пишува дека Трамп водеше кампања која ги предизвика принципите на американската дипломатија. Изборот на […]