Ознака: Амстердам

Вести

Европа се подготвува за уште еден пеколен викенд: Температурите повторно ќе соборуваат рекорди

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат регионот втор викенд по ред. Англија денес ќе се приближи кон […]

Дестинации

Амстердам го забранува за туристите она по што е најпрепознатлив

Амстердам ја разгледува можноста да воведе забрана за продажба на марихуана на туристи во кафулињата, а истовремено истражува и нови начини како да го балансира начинот на живот на населението […]

Дестинации

Кој град е најбезбеден во светот, а кој во Европа?

Токио е најбезбеден град во светот, а Амстердам – во Европа, според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Economist intelligence unit“, a се состои од дигитална, инфраструктурна, здравствена […]

Свет

Драма на аеродром во Амстердам, се судриле два авиона

На аеродром во Амстердам се случил инцидент во кој се судриле два патнички авиона. Засега нема информации за причинетата штета или евентуални жртви. Крилото на авион на компанијата EasyJet Airbus A320 […]

Вести

Откажани над 170 летови поради невреме во Амстердам

Невреме проследено со силен ветер, предизвика прекини на сообраќајот на аеродромот Схипхол во холандскиот град Амстердам.Ветерот дува со брзина до 120 километри на час, поради што аеродромската управа откажа 176 од […]

Дестинации

Прашања и одговори за проститутките во Амстердам – прв дел

Ако сте како многумина, проститутките во Амстердам секако ќе ве заинтригираат. Можеби имате и листа на прашања во врска со проституцијата во Амстердам, но досега не сте имале шанса да […]