Ознака: ананас

Здравје

Ананас – тропско овошје кое го зајакнува имунитетот

Ананасот содржи многу витамини, минерали, антиоксиданти и ензими како што е бромелин, а со често консумирање на ова овошје може да го зајакнете имунитетот и да го намалите ризикот од […]

Кулинарство

Рецепт за кремаста лимонада со ананас

Кремастата, освежителната и едноставната лимонада ја должи својата сладост на благото кондензирано млеко, како и на сокот од ананас. Хит пијалак за ова лето: Рецепт за кремаста лимонада со ананас […]

Занимливости

Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

На TikTok ќе најдете доста интересни видеа со различна содржина. Видеото на еден доктор кој ги објаснува физичките процеси кои се случуваат додека јадеме ананас привлече големо внимание. И додека […]

Нега и убавина

Здрав пијалак со моркови и ананас за детокс на организмот

Овој пијалак е совршен за да направите детокс на организмот бидејќи има многу придобивки за вашето здравје, а освен тоа е и многу вкусен. Морковите изобилуваат со бета каротин, витамин […]

Здравје

Здравствени придобивки на ананасот, заради кои треба почесто да јадете

Има многу витамини и минерали, помага за здравјето, за слабеење и освежување во топлите денови – време е да почнете почесто да јадете ананас. Ананасот е овошје богато со витамини, […]

Кулинарство

Домашен “зелен“ сладолед во кој може да уживате во неограничени количини!

Од овој сладолед може да јадете колку што сакате без да почувствувате ни грамче грижа на совест. Напротив, сладоледот е здрав и одличен е за секоја диета. Како да го […]