Ознака: Ана Брнабиќ

Балкан

Брнабиќ категорична дека во Србија не треба задолжително вакцинирање

На Србија во моментот не ѝ е потребна задолжителна вакцинација, изјави денеска премиерката Ана Брнабиќ, коментирајќи го ставот на Европскиот суд за човекови права дека задолжителната вакцинација е неопходна во […]

Балкан

Брнабиќ: Вакцинирањето на граѓаните од регионот нема да продолжи

Покажавме дека сме солидарни во најтешките можни времиња – на Северна Македонија ѝ испративме 8.000 вакцини на Pfizer и 40.000 вакцини Спутник V, што е за 24.000 граѓани, изјави српската […]

Балкан

Брнабиќ: Утре ни пристигнуваат уште 40.000 вакцини, со нив ќе се вакцинираат македонските лекари

Во Србија веќе утре пристигнува дополнителен контингент со вакцини на „Фајзер“, нешто повеќе од 40.000, изјави премиерката Ана Брнабиќ за ТВ Прва. Таа дополни дека српскиот претседател Александар Вучиќ утрово […]

Вести

Брнабиќ: Македонија не може да почне со вакцинација, не ја регистрирале вакцината и немаат план за вакцинација

Вакцинацијата не е само дојди и купи ги вакцините и толку, туку потребен е план и регистрација, рече српската премиерка Ана Брнабиќ во нејзиното гостување за ТВ Хепи утрово во […]

Балкан

Србија денес почнува масовна имунизација, набавени се 1.054.950 вакцини, платени над шест милиони

На седница на Оперативниот тим на државниот врв на Србија, директно пренесуван преку медиумите, преседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ го најавија и објаснија почнувањето на масовната имунизација во […]

Балкан

Брнабиќ: Ако граѓаните не се дисциплинирани, ќе воведеме полициски час

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вчера прогласи вонредна состојба на ниво на цела земја, а денеска премиерката Ана Брнабиќ ги повика граѓаните сериозно да ги сфатат сите предупредувања. -Ве молам, […]

Македонија

Заев и Брнабиќ на Tабановце: Се отвора можност за интеграција на регионот

На ГП Табановце – Прешево од денеска се поминува со едно чекање на заедничката испостава што ја воспоставија граничните служби од Северна Македонија и од Србија со проектот за интегрирано […]

Живот

Ана Брнабиќ и нејзината партнерка добија син

Докторката Милица Ѓурѓиќ, партнерка на српската премиерка Ана Брнабиќ, вчера роди син, објави српски “Блиц“. Во кабинетот на премиерката потврдија дека партнерката на Брнабиќ родила син и велат дека породувањето […]