Ознака: Ангела Меркел

Вести

Повторно се тресеше: Се влошува здравствена состојба на Ангела Меркел?!

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска, за време на воените почести при приемот на финскиот премиер Анти Рине, повторно не се чувствуваше добро и трепереше. Ова е третпат како се случува […]

Свет

По третпат во еден месец Меркел повторно се тресеше (ВИДЕО)

И денес додека стоеше до финскиот премиер Анти Рине за време на воените почести по повод неговото доаѓање, германската канцеларка Ангела Меркел е забележана како се тресе и тоа по третпат […]

Вести

 Светот е загрижен за здравјето на Меркел, по двете снимки каде цело тело ѝ се тресе

Ангела Меркел месецов двапати беше уловена на камера како неконтролирано се тресе, па толку требаше за да започнат шпекулациите за нејзиното здравје. На 18-ти јуни, 64-годишната Меркел беше забележана како […]

Свет

На Меркел и се слоши и се тресеше на пречекот на украинскиот претседател (ВИДЕО)

Германската канцеларка Ангела Меркел доживеа непријатност на церемонијата за пречек на новиот украински претседател Владимир Зеленски во Берлин. И покрај тоа што и се слоши и почна да се тресе, […]

Македонија

Заев: Изјавата на Меркел против датум во јуни е стара

Откако денес се рашири веста дека канцеларката Ангела Меркел се изјаснила негативно по желбата на Европската комисија за брзо давање датум за преговори на Македонија за приклучување во Европската Унија […]

Вести Свет

Денес во Берлин Заев ќе се сретне со Меркел и Макрон

Денес во Берлин премиерот Зоран Заев ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и со францускиот претседател Емануел Макрон. Како што информираат од Кабинетот на Меркел средбата е на […]

Вести Регион

Ќе го убеди ли Меркел Мицотакис да го поддржи Преспанскиот договор?

Меркел следниот четврток и петок ќе допатува во посета на Атина, во чии рамки треба да се сретне грчкиот премиер Алексис Ципрас, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и опозицискиот лидер Кирјакос […]

Вести

Хакери украле милиони податоци на политичари и познати личности во Германија

Непознати хакери украле милиони податоци на германски политичари, новинари и познати личности, објави германскиот весник „Билд“, истакнувајќи дека ова можеби е најголемиот хакерски напад во историјата на Германија. Неколку илјади […]

Свет

По осми пат Меркел најмоќна жена во светот

Американскиот бизнис магазин “Форбс“ ја објави листата на сто најмоќни жени во светот за 2018. година. На првото место по осми пат е германската канцеларка Ангела Меркел. Иако според “Форбс“ поради […]

Вести

Mеркел ја доби својата божиќна елка

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби својата овогодишна божиќна елха, јави ДПА. Дрвото високо 11 метри беше донесено во Берлин од соседната покраина Бранденбург и вчера е поставено пред Кабинетот […]

Вести Свет

За Меркел договорот за Брегзит е дипломатско ремек-дело

Договорот за Брегзит кој британската премиерка Тереза Меј го постигна со Европската унија германската канцеларка Ангела Меркел го оквалификува како „дипломатско ремек-дело“. – Ова е историски ден, кој предизвикува спротивставени […]

Вести Свет

Канцеларката се повлекува од функцијата?

Како што јавуваат светските медиуми Ангела Меркел најавила повлекување. Германската канцеларка им пренела на првите луѓе во нејзината Христијанско-демократска унија (ЦДУ) дека нема повторно да се кандидира за претседател на партијата […]