Ознака: Ангел Џамбаски

Балкан

Бугарски национален интерес е меѓу Охрид и Црно Море да нема граница. Таму живее еден ист народ – бугарски

“Нема сомнеж околу тоа што би бил по потекло и самосвест Георги Николов Делчев. Не можеш да ја промениш историјата“, вели бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во интервју во емисијата “Тази […]

Вести

Ангел Џамбаски, европратеник од ВМРО-БНД на Каракачанов:Целта и на Илинден беше да нема граници од Охрид до Црно Море

Ангел Џамбаски, европратеникод ВМРО-БНД на Каракачанов, повторно употребува жесток национализам и агресивен говор, присвојувајќи го илинденското востание како себугарско и нарекувајќи ја борбата на илиденците борба за голема Бугарија, пишува Република.-Ние […]

Вести

Договорот е добар, македонизмот е измислен, ќе ги менуваме учебниците по историја

Пратеникот од редовите на националистичката ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, Ангел Џамбаски, за договорот кој Зоран Заев и Никола Димитров го понудија на владата на Република Бугарија вели дека е добар, […]

Вести

Македонија е српска конструкција, македонско малцинство во Бугарија не постои

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски излезе со нова провокација во која тврди дека Македонија била српска конструкција, а македонско малцинство во Бугарија не постоело, бидејќи и воопшто го […]

Вести

СДСМ на иста бранова должина со бугарските европратеници кои ги „избришаа“ Македонците од Албанија

Двајца евро-пратеници од Бугарија во извештајот на Европскиот парламент за напредокот на Албанија успеаја да протуркаат барања кои ги нарекуваат „историски за бугарската кауза“ и со кои издејствуваа спомнување на […]