Ознака: андреј карлов

Вести

Обвинителство: Рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, е убиен по налог на луѓе на Ѓулен

Канцеларијата на турскиот  Државен обвинител во Анкара денеска соопшти дека рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, лани беше убиен по налог на приврзаници на терористичката организација (ФЕТО), на чие чело […]

Вести

Атентаторот на рускиот амбасадор оставил писмо: „Никогаш нема да бидете безбедни додека…“

„Никогаш нема да бидете безбедни, додека ние, Арапите, не се чувствуваме безбедни во своите земји“ – пишува Алтинташ.Главниот обвинител на Турција откри за медиумите дека има отворено писмо напишано од […]

Вести

Атентаторот од Турција осум пати го обезбедувал Ердоган по обидот за пуч

Младиот турски полицаец кој го уби руексиот амбасадор во Анкара, осум пати бил дел од обезбедувањето на Реџеп Таип Ердоган, објавија турските медиуми. 22-годишниот полицаец пред камери со девет истрели […]

Вести

Фронтот ал Нусра ја презеде одговорноста за убиството на рускиот амбасадор

Одговорноста за убиството на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов ја презеде терористичката организација Џеиш ал Фарах, претходно позната како Фронтот ал Нусра, јавува ТАСС.Руската агенција се повикува на телевизиската […]

Вести

Тринаесет лица се приведени, меѓу нив и семејството на убиецот на рускиот амбасадор

Тринаесет лица се приведени во рамки на истрагата за убиството на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, пренесе ТАСС, повикувајќи се на информација на телевизијата „Хабер 7“.Според податоците на телевизијата, […]

Вести

Телото на убиениот руски амбасадор пристигна во Москва

Посмртните останки на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, кој беше убиен вчера во Анкара, вечерва беа префрлени во Москва.Ковчегот со телото на Карлов на московскиот аеродром „Внуково“, меѓу останатите, […]

Црна хроника

Убиецот ја демне жртвата: Ново видео од убиството на рускиот амбасадор Карлов

На социјалните мрежи се појави ново видео од убиството на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов.По застрашувачкото видео на кое се гледа убиството на Карлов, денес на социјалните мрежи се […]

Вести

Путин е гневен: Русија жестоко ќе одговори на убиството на рускиот амбасадор!

Русија жестоко ќе одговори на терористичкиот чин ­ изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи.Русија жестоко ќе се бори против тероризмот. Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова во изјава […]