Ознака: анкара

Вести

Првата батерија системи С-400 „Триумф“ пристигна во Анкара

Министерството за одбрана на Република Турција соопшти дека испораката на руските противвоздушни системи С-400 „Триумф“ започнала денес, 12 јули 2019 година. Како што пренесува порталот Marsonline, првите компоненти на противвоздушниот […]

Вести

Пукање пред американската амбасада во Анкара

Американскиот Стејт департмент ги предупреди американските државјани да ја избегнуваат областа во околината на американската амбасада во Турција поради информации дека таму се пука.-Имаме информации дека се пука во близина […]

Вести

Курц: ЕУ да ги прекине преговорите за членство со Турција

Австрискиот министер за надворешни работи побара прекин на преговорите за членство на Турција во ЕУ, оценувајќи дека претстои и пропаѓање на договорот меѓу Брисел и Анкара за запирање на бегалскиот […]

Вести

НОВО ПУКАЊЕ во Анкара!

Полицијата во Анкара неутрализираше вооружен маж, кој отвори оган близу зградата на судот, а се трага и по негови соучесници, јави телевизијата Си-Ен-Ен Турк.Според телевизијата, акцијата за неутрализарање на напаѓачот е […]

Вести

Вкупно 297 деца-извидници од Македонија среде хаосот во Анкара

Вкупно 297 деца од неколку основни училишта од тетовско до недела се во извиднички камп близу Анкара.Македонското министерство за надворешни работи за ТВ Нова ја потврди оваа информација, воедно информира […]

Вести

Видео од моментот кога паѓа бомба врз претседателската палата во Анкара

Врз претседателската палата се фрлени две бомби , напад во кој животот го загубија десетици цивили.Обидот за државен удар и симнување од власт на Реџеп Таип Ердоган заврши безуспешно, но […]

Вести

Состојбата во Турција нормализирана, дел од пучистите ИЗБЕГАА ВО ГРЦИЈА и бараат политички азил

Народот, полицијата и најголем дел од војската која и служи на избраната влада, го скршија обидот за воен удар и насилно преземање на власта од страна на група припадници на […]

Балкан

Експлозии во Анкара пред прекинот на огнот со курдските бунтовници

Турското министерство за правосудство и канцеларија на владејачката Партија на правдата и развојот (AKP) во турската престолнина Анкара се нападнати со импровизирани експлозивни направи ноќта кон средата, два дена пред […]