Ознака: антитела

Живот

Антитела цели 8 месеци кај пациетни кои прележале Ковид-19?!

Нова студија покажува дека антителата кои се развиваат кај пациенти кои прележале Ковид – 19 остануваат отприлика 8 месеци по прележувањето на болеста, без оглед на тешката форма на болеста […]

Здравје

Луѓето кои вежбаат имаат повеќе антитела после вакцинирањето

Резултатите од новото истражување на Универзитетот Глазгов Каледониан покажуваат дека редовната телесна активност го зајакнува имунитетот, го намалува ризикот од болести и смртни исходи, а исто така и значително ја […]

Вести

Во Сингапур родено бебе со антитела на коронавирусот

Во Сингапур мајка којашто во март, за време на бременоста била инфицирана од новиот коронавирус, роди бебе кое има антитела на коронавирусот SARS-CoV-2, но не и симптоми на болеста Covid-19. […]

Живот

Ново истражување покажува дека антителата од чести настинки може да штитат од Ковид-19

Во текот на проверката колку добро се одвиваат новите тестови, истражувачите донеле донекаде изненадувачко откритие дека некои луѓе се чини дека имале антитела што реагираат на Ковид-19 иако никогаш го […]

Живот

Некои бебиња родени од мајки позитивни на коронавирус, веќе имаат антитела

Научници од Британија откриле дека некои бебиња кои се родени од мајки позитивни на коронавирусот веќе имале антитела на болеста. Доктор Патрик Обрајан, претседател на Кралскиот колеџ на гинекологија, вели […]