Ознака: апелација

Македонија

Апелација ги потврди затворските казни за обидот за убиство на Зијадин Села

Апелацискиот суд во Скопје ги потврди во целост сите затворски казни изречени од Основниот кривичен суд Скопје на седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието […]

Македонија

Казната на Јанкуловска за “Тенк“ Апелација ја намали на четири години

Судијката Добрила Кацарска ја осуди поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на шест години затвор за набавката на луксузниот “Мерцедес“ во одвоената постапка за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно […]

Вести

Одбиени жалбите, Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски во Владата на Никола Груевски, Миле Јанакиески и екс секретарот на владата Кирил Божиновски ќе останат во притвор. Попладнево, откако беа разгледани нивните аргументи […]

Вести

Две години затвор за Груевски – потврди Апелацискиот суд

Денеска Апелација се произнесе за Груевски, му ја потрвди двегодишната пресува на понискиот суд. Потоа ќе се случи следново. За да ја изготви одлуката Апелација има рок од 60 дена. Кога […]

Политички партии

Апелација подлегна на политичките притисоци од СДС и СЈО- судската одлука е само гола политика, изоставајќи ги правните аргументи

Македонската јавност изминативе денови е сведок на двојните аршини на судот. Апелациониот суд подлегна на политичките притисоци од СДС и СЈО, велат од ВМРО-ДПМНЕ.-Судот не ја исполни законската обврска дека […]

Вести

СЈО нема аргументи зошто Талески треба да остане во притвор

Во Советот на скопска Апелација денес се одржа седница на која се расправаше по жалбата на одбраната на градоначалникот на Битола Владимир Талески да му биде укинат домашниот притвор. СЈО […]

Вести

Дали СЈО и Апелација ќе постапуваат за Заев?

Овие денови актуелена е политичката хајка организирана од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и најголемата опозициска партија СДСМ против битолскоот градоначалник Владимир Талевски.Дел од судиите потклекнаа на притисоците од опозицијата и […]