Ознака: апел

Локална самоуправа

Општина Кисела Вода со апел за превенција од пожари

Општина Кисела Вода апелира до сопствениците на неизградено градежно земјиште, кое па пат на денационализација им е вратено, а е со видливо нарасната тревна вегетација, да го уредат, да ги […]

Вести

Пожарникарите апелираат да не се палат стрништа и нискостеблеста шума

Според информацијата од Противпожарната единица во Велес во изминатите денови во реонот на велешко избувнале неколку пожари во кои изгореле десетици хектари ниско стеблеста дабова шума во реонот на Богомила […]

Вести

Министерство за здравство со апел за најавениот температурен шок

Министерството за здравство препорача да се внимава со изложување на најавените високи температури кои, како што соопшти, може да имаат последици по здравјето кај некои лица.- Се препорачува граѓаните да […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Да не се приведуваат недолжни луѓе брзајќи да се покаже некаков резултат за немилите настани во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ апелира до институциите кои што се грижат за владеење на правото да не приведуваат недолжни луѓе брзајќи да покажат некаков резултат за немилите настани кои што се случија во […]

Издвојуваме

Да му помогнеме на семејството Трајковски

Jane Cento  повикува на апел за помош за семејството трајковскиОд утре почнува  акција за собирање средства за семејстовото Трајковски од скопски Петровец. Македонските патриотски здруженија на Пере Тошев (Прилеп), Андон […]

Вести

Град скопје апелира внимателно возење , фрлени 250 тони сол на градските улици

Продолжуваат активностите на екипите на зимската служба на Град Скопје кои интензивно работат на терен на расчистување на градските улици и булевари по обилните врнежи на снег кои започнаа изминатава […]

Вести

Да му помогнеме на 13-годишниот Давид Стојановски да избегне ампутација на ногата

Битката за враќање во нормален живот за младиот кратовец Давид Стојановски (13) продолжува.Момчето кое боледува од остеобластична саркома (малигна неоплазма во коленото), по кратко подобрување на состојбата, повторно има влошена […]