Ознака: Арктик

Живот

Топењето на вечниот мраз на Арктикот може да ослободи стари смртоносни вируси

Научниците предупредуваат на вознемирувачки појави на Арктикот. Во последните две недели температурите во Сибир достигнале рекордни 38 Целзиусови степени поради невидениот топлотен бран, а истовремено избиле и големи пожари, испуштајќи […]

Вести

На Арктикот пронајдено кафе старо над еден век

Истражувачи од руското географско друштво при експедиција на Арктикот открија добро сочуван сад со кафе во зрна. Бочвата била заборавена и оставена при американската мисија на Евелин Болдвин, во 1902 […]

Вести

Путин побара Русија да ги заштити националните интереси на Арктикот

Рускиот претседател Владимир Путин од Министерството за одбрана на Русија и од Федералната служба за безбедност побара да ги заштитат националните интереси на Русија на Арктикот.-Министерството за одбрана, Федералната служба […]

Занимливости

Откриена е тајна нацистичка метеоролошка станица на Арктикот

Руски научници откриле остатоци од тајна метеоролошка станица, создадена од нацистите во Втората светска војна. Станицата, чие име може да се преведе како „ловец на богатство“ или „богатство на ловците“ […]

Видео

ВИДЕО: Пијанист свири во ледени води за да го спаси Арктикот!

„Гринпис“ ја претстави историската изведба на пијанистот Лудовико Ејнауди на Арктикот, кој се приклучи на кампањата „Спасете го Арктикот“, соопштија организаторите од еколошката организација.Италијанскиот пијанист го изведе своето дело, компонирано […]