Ознака: АРМ

Вести

АРМ одбележува 28 години постоење

Со почесна артилериска стрелба и со свеченост на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје денеска ќе биде одбележан Денот на Армијата на Република Македонија. Свеченоста ќе се реализира согласно […]

Македонија

И АРМ од денес е Северна

Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски вчера ја потпишал уредбата за ознаките на униформите на Армијата и отсега натаму, како што изјави, ќе биде Армија […]

Вести

Добра вест:Второ место за снајперистите од Македонија, на светскиот натпревар во Кина!

Бригадниот генерал Јанев кој е и командант на полкот за специјални операции на својот профил напиша дека е горд на снајперистите од Армијата на Република Македонија поради освоеното високото второ […]

Занимливости Свет

Сведоштво за македонските војници во Ирак : Ирачаните не нарекуваа „војници на сонцето“

Ирачаните главно не поврзуваа со поранешна Југославија. Но, во Вавилон, кога кажавме дека сме Македонци, луѓето нè допираа, сакаа да се сликаат со македонски воjници. Американците се сликаа со нас […]

Избор на уредникот

РУСКИ КОМАНДАНТ ВО ПЕНЗИЈА МАКЕДОНСКИТЕ ВОЛЦИ И ТИГРИ СЕ НЕЗАПИРЛИВИ СТРАВ И ТРЕПЕТ ЗА СЕКОЈ НЕПРИЈАТЕЛ

Руски командант кој е веќе во пензија накратко ги опишува Македонските специјални единици Волци и Тигри. Волците и Тигрите се пред се Македонски воени единици која се високо професионални интелигентни […]

Црна хроника

Почина професионален војник на АРМ, по гаснење пожар на Криволак

Професионалниот војник  О.Х. (35) починал синоќа во Здравствениот дом во Неготино, откако претходно со свои колеги учествувал во гаснење пожар на армискиот полигон Криволак, кој избувнал по извршено планско гаѓање […]

Вести

Пред 16 години беа масакрирани припадници на АРМ и МВР кај Вејце

Денеска се навршуваат 16 години од масакрот кај Вејце, во кој загинаа осум припадници на Армијата на Република Македонија и на Министерството за внатрешни работи во конфликтот во 2001 година.Во […]

Вести

Началникот на ГШ на АРМ се сретна со комнадантот на Националната гарда на Вермонт

Делегација на АРМ предводена од Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски во текот на вчерашниот ден во рамки на работната посета на сојузната држава на САД-Вермонт имаше средба […]

Вести

Ремонтирани два хеликоптера на АРМ

Првите два хеликоптера од составот на Воздухопловната бригада на Армијата на Република Македонија кои минатата година беа испратени на ремонт денеска беа ставени во функција на АРМ.На свеченоста во Касарната […]