Ознака: АРМ

Вести

Добра вест:Второ место за снајперистите од Македонија, на светскиот натпревар во Кина!

Бригадниот генерал Јанев кој е и командант на полкот за специјални операции на својот профил напиша дека е горд на снајперистите од Армијата на Република Македонија поради освоеното високото второ […]

Занимливости Свет

Сведоштво за македонските војници во Ирак : Ирачаните не нарекуваа „војници на сонцето“

Ирачаните главно не поврзуваа со поранешна Југославија. Но, во Вавилон, кога кажавме дека сме Македонци, луѓето нè допираа, сакаа да се сликаат со македонски воjници. Американците се сликаа со нас […]

Избор на уредникот

РУСКИ КОМАНДАНТ ВО ПЕНЗИЈА МАКЕДОНСКИТЕ ВОЛЦИ И ТИГРИ СЕ НЕЗАПИРЛИВИ СТРАВ И ТРЕПЕТ ЗА СЕКОЈ НЕПРИЈАТЕЛ

Руски командант кој е веќе во пензија накратко ги опишува Македонските специјални единици Волци и Тигри. Волците и Тигрите се пред се Македонски воени единици која се високо професионални интелигентни […]

Црна хроника

Почина професионален војник на АРМ, по гаснење пожар на Криволак

Професионалниот војник  О.Х. (35) починал синоќа во Здравствениот дом во Неготино, откако претходно со свои колеги учествувал во гаснење пожар на армискиот полигон Криволак, кој избувнал по извршено планско гаѓање […]