Ознака: астероид

Занимливости

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата Астероидот класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА […]

Занимливости

Опасен астероид поголем од Кеопсовата пирамида се приближува кон Земјата

Потенцијално опасен астероид поголем од Кеопсовата пирамида, ќе ѝ се доближи на планетата Земја кон крајот на август, соопштија стручни лица од НАСА. Дијаметарот на астероидот „2019 ОУ1“ е 160 […]

Занимливости

Паника во САД: НАСА тренира за потенцијално справување со удар на астероид во Земјата!

Американската вселенска агенција и повеќи агенциии за безбедност во САД, спроведоа тренинг за акција при евентуален удар на астероид.Во хипотетичка ситуација, научниците се проверуваат какви штети би нанел вселенски објект […]

Сцена

Фреди Меркјури денес би го прославил 70. роденден, а по тој повод се случила фантастична работа!

Фреди Меркјури живеел 45 години. Отишол прерано, а делес кога би наполнил 70, го доби своето место меѓу ѕвездите.Гитаристот на групата Брајан Меј, на Јутјуб каналот на Квин, поставил видео […]

Вести

НАСА смирува – на Земјата неколку века не и’ се закануваат големи астероиди

Во текот на следните неколку векови, според научниците, не постои опасност од удар на астероид кој може да предизвика катастрофа од глобални пропорции со уништување на значителен дел од населението […]

Вести

Тие сценарија за скршнување на астероидите од Земјата

Метеорскиот дожд кој во петокот погоди три рускиот области, при што беа повредени повеќе од илјада луѓе предизвикувајќи голем иматеријални штети, повторно во центарот на интересот ги врати можните сценарија […]

Занимливости

Опасноста помина, астероидот 2012 ДА 14 помина покрај Земјата

Астероидот наречен 2012 ДА 14, со пречник од околу 45 метри, во петок вечер прелета покрај Земјата, на рекордно мало растојание од околу 27.000 километри. Научниците наведуваат дека астероидот не […]