Ознака: Атина

Балкан

Грција ќе го зголеми бројот на војници за 15.000

Грција ќе го зголеми бројот на војници за 15.000 Атина ќе да купи осумнаесет француски борбени авиони „Рафале“, објави Мицотакис за време на неговото последно телевизиското обраќање. „Време е да […]

Балкан

Силен земјотрес во Грција: Се тресеше тлото и во Атина

Земјотрес со јачина од 4,2 степени го стресе Коринт во Грција денес и се почувствува во Атина, соопшти атинскиот геодинамички институт.  Епицентарот бил на 27 километри југозападно од Теба и […]

Балкан

Голем пожар во Грција се приближува до Атина: Илјадници домови се евакуираат

Грчките власти вчера наредија евакуација на илјадници домови во близина на Атина поради големиот неконтролиран пожар што уништи згради, додека силните ветрови ги попречуваа напорите за спречување на пожарот, пишува […]

Вести

Во Атина застрелани двајца водачи на црногорскиот клан

Водачите на црногорски клан, Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ се убиени вечерва во преполн ресторан со гости во Атина, пренесуваат српските медиуми. Бруталното убиство на Стаматовиќ и Дедовиќ се случило […]

Сцена

Карлеуша го прослави роденденот на ќерките- многумина ја осудија за подарокот кој им го купи, додека Душко Тошиќ го нарече вистински татко

Српската пејачка Јелена Карлеуша вчера го прослави роденденот на двете ќерки кои се разлика една година меѓу себе. Имено Карлеуша само без присуство на Душко Тошиќ го прослави 11-от и […]

Балкан

Силен земјотрес во Атина, жителите во паника (ВИДЕО)

Силен земјотрес е почувствуван во близина на главниот грчки град, со епицентар 23 километри северозападно од Атина. Потресот ги предизвика луѓето да бегаат на улиците, како и проблеми во телекомуникациите. […]

Сцена

Јелена Карлеуша не ги слави христијанските празници, ама сепак реши да го слави Велигден, заради оваа бизарна прична

Јелена Карлеуша објави неколку фотографии на кои ја покажа празничната трпеза за Велигден кој овој пат го прослави со своите ќерки Ника и Атина. Иако сите знаат дека пејачката не […]

Балкан Вести

И во Атина поставен споменик на Александар Велики

Како што објави грчкиот весник „Катимерини“ споменик на древниот крал Александар Велики е поставен во центарот на Атина, на аголот меѓу улиците “Амалија“ и “Василисис“. Покрај онаа поставена во Солун […]

Балкан Вести

Во Атина полицијата со солзавец против демонстрантите

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. Грците ја обвинуваат Меркел за мерките за штедење воведени поради големиот финансиски долг […]

Балкан Вести

Во Атина демонстранти се судрија со полицијата

На денот на одбележувањето на 10-годишнината од убиството на тинејџер во Атина демонстрантите се судрија со полициските специјалци. Петнаесетгодишниот Алексис Григоропулос пред 10 години беше убиен од полицијата. Демонстрантите со качулки на главите […]

Балкан Вести

Во полициска зграда во Атина фрлени експлозивни направи

Со употреба на домашно изработени експлозивни направи, група млади лица рано утрово ја нападнале полициската зграда во источниот дел на Атина, пренесе грчката новинска агенција „АНА“. Инцидентот се случил утрово во […]