Ознака: африка

Вести

Нова епидемија во Африка: СЗО предупреди шест држави

Светската здравствена организација денеска предупреди шест африкански земји на можна појава на ебола откако таа тешка болест се појави во Гвинеја и Конго. Гвинеја во неделата пријави појава на ебола, […]

Вести

Африка на удар на коронавирусот – починати над 5.600 лица, расте бројот на заболени

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Африка достигна 206.617, откако во последните 24 часа се регистрирани нови 5.460 заболени лица, соопшти огранокот на Светската здравствена организација за Африка, Од […]

Вести

Во Африка се заразени повеќе од 84.000 лица со Ковид-19

Во земјите во Африка, 84.183 лица се заразени со новиот коронавирус, а починати се 2.739 лица, соопшти денеска огранокот на Светската здравствена организација (СЗО) за Африка. Најголем број случаи се […]

Вести

Според СЗО Африка може да стане ново жариште на пандемијата

Според СЗО Африка може да стане ново жариште на пандемијата Би-Би-Си пренесе дека во Африка во текот на минатата недела дошло до драстично зголемување на бројот на новозаразени. На овој […]

Живот

Овие деца многумина научија на важна лекција: Деца од африканско племе го посрамија целиот свет!

Еден антрополог им предложил игра на деца од едно племе во Јужна Африка. Имено, тој ставил корпа полна со  овошје покрај еден столб и им рекол на децата дека оној […]

Занимливости

НЕМА ДА ПОГОДИТЕ кој народ е најзадоволен од сексот!

Луѓето во Африка живеат во едни од најслабо развиените држави во светот според статистиките.Социолошко истражување на глобално ниво покажа кој народ е најзадоволен на сексуален план. Кога било спроведено истражувањето за […]