Ознака: ајвар

Сцена

Освен ајварот, Дуа Липа ги присвои питата, бурекот и сармата како албански традиционални јадења

Дуа Липа, која деновиве е главна тема на домашните и регионалните медиуми, заради пропагандата на идејата за „Голема Албанија“ и изјавата дека ајварот е национално албанско јадење, беше гостинка на […]

Вести

Македонскиот ајвар се повлекува од маркетите во Словенија, се сомневаат дека има штетни материи

Словенечката Управа за безбедност на храната од страна на синџирот маркети Шпар, била известена дека од продажба повлекуваат ајвар произведен во Македонија, поради присуство на недозволени материи. Како што јави […]

Кулинарство

Мезе на кое нема никој да му одолее: солени корпи со ајвар

Доколку (по некое чудо) ви се наоѓа уште некоја неотворена тегла ајвар дома, време е да ги направите овие вкусни, солени корпи полнети со т.н. „македонски кавијар“. Интересно е што […]