Ознака: ајвар

Живот

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите, еве зошто!

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар, 15 септември е вистинско време за […]

Кулинарство

Рецепт за македонски ајвар: Стар со децении, им успева на сите!

Пробајте го овој традиционален рецепт за ајвар кој со децении се пренесува од генерација на генерација… Состојки: 10 килограми црвени пиперки 3 големи модри патлиџани 5 децилитри масло сол по […]

Кулинарство

Рецепт за македонски ајвар: Стар со децении, им успева на сите!

Пробајте го овој традиционален рецепт за ајвар кој со децении се пренесува од генерација на генерација… Состојки: 10 килограми црвени пиперки 3 големи модри патлиџани 5 децилитри масло сол по […]

Кулинарство

Проја со ајвар

Овој рецепт за проја најмногу го имам правено и со право можам да кажам дека секогаш е успешен и многу вкусен, дури и да го модифицирате со состојките. По ваша […]

Живот

Aко досега не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите- еве зошто

Aко досега не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите- барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар, 15 септември е вистинско време за […]