Ознака: баклава

Кулинарство

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба Состојки:600 гр готови кори за баклава5 јајца250 гр шеќер1 шолја масло1 шолја кисело млеко1 прашок за пециво1 ванилин […]

Кулинарство

Баклава готова за 20 минути: Слатко задоволство кое ги храни душата и телото, а се прави од 5 состојки!

Брза баклава која се пече само 20-на минути. Состојки: – 1 пакување кора за пита – 125 гр. путер – 1 или 1/2 шолја ореви – 3 шолји шеќер – […]

Кулинарство

„CNN“ ја смести баклавата на листата на 50 најдобри десерти во светот

Американската телевизиска куќа „CNN“ создаде листа од 50 десерти за кои смета дека се најдобри на светот, а на листата се најде и еден од омилените десерти на Балканот – […]