Ознака: бактерии

Занимливости

Вакви играчки не им купувајте на дечињата, содржат опасни бактерии

Одамна швајцарски и американски научници утврдија дека детските гумени играчки со кои се бањаат се полни со различни бактерии. Научниците биле изненадени дека во такви играчки пронашле и до 75 […]

Нега и убавина

Чуден докторски експеримент: „Не се туширав еден месец па еве што ми се случи со кожата“

Џејмс Хамблин, доктор и автор на осум книги кој исто така пишува и колумни за магазинот „The Atlantic“, одлучил постепено да престане со туширањето, односно да го одложи на еден […]

Живот

Во вашето шише за вода се кријат и до 300 илјади опасни бактерии

Додека безгрижно пиете вода од вашето шише, не сте ни свесни дека во телото можеби внесувате илјадници опасни бактерии. Имено, иако вашето шише изгледа чисто, доколку не го миете доволно […]

Нега и убавина

Едно јаболко содржи 100 милиони бактерии, но еве зошто е добро да јадете повеќе

Студијата покажа дека едно јаболко содржи околу 100 милиони различни бактерии, но видот на бактерии се оние кои се важни за одржување на здрава интестинална средина. Ова го изјави еден […]

Занимливости

Пијалаци во кафулињата преполни со бактерии, а добрата вест е…

Пијалоците што ги нарачуваме по кафетериите не се секогаш чисти. Така, според едно истражување најмногу бактерии се кријат во чаша вода или газиран сок со парче лимон. Истажувачите тестирале 76 […]

Занимливости

Внимавајте! Бактерии има во секоја шолја за кафе

Со колегите во канцеларија, веројатно секојдневно разговарате со кафе или чај, но сигурно не сте помислиле колку шолјите од кои пиете можат штетно да влијаат на вашето здравје. Студија од […]

Живот

Овие пијалоци во кафулињата се преполни со бактерии

Пијалоците што ги нарачуваме по кафетериите не се секогаш чисти. Така, според едно истражување најмногу бактерии се кријат во чаша вода или газиран сок со парче лимон. Истажувачите тестирале 76 […]

Живот

Кинезите откриле евтин материјал што отстранува 99,9999% од бактериите во водата

Едно ново откритие од Кина има потенцијал да им овозможи чиста вода за пиење на милиони луѓе ширум светот. Можеби најдоброто нешто за ова откритие е што процесот е напојуван […]

Живот

Бактерии од системот за варење се поврзани со менталното здравје

Доколку недостасуваат два вида бакетерии во системот за варење, шансите за депресија се поголеми, тврдат научници од Белгија кои спровеле досега најголема студија во која учествувале 1.036 луѓе. Во истражувањето […]

Uncategorized

Еве што се случува со постелнината ако не ја менувате еднаш неделно

Еден од клучните бјути совети до кои мора да се придржувате, дефинитивно е менувањето на постелнина, барем еднаш неделно. Овде не е во прашање само убавината, туку личната хигиена, и […]

Живот

Веднаш ќе го фрлите сунѓерот за капење откако ќе го прочитате ова

Повеќето дерматолози се едногласни дека ваквиот сунѓер за капење никако не треба да го користите! Мрежестиот сунѓер во облик на роза е вистинско гнездо на бактерии кои растат и се […]