Ознака: бактерија

Живот

Алармантно: Уште една бактерија која го „јаде“ мозокот

Инфицираните ги имаат сличните симптоми како тие што ги носи и коронавирусот. Покрај кашлање имаат и вртоглавица, повраќање и главоболка. Станува збор за многу редок микроогранизам кој го напаќа мозокот […]

Живот

По овој текст никогаш повеќе нема да влезете и да прошетате со чевли низ вашиот дом

Во многу култури е правило да се остават чевлите пред врата, но своевремено, најверојатно гледајќи ги странските филмови, ова практика се „заборавила“. Но, ако ова сте го правеле претходно, престанете […]

Македонија

Десетици жители на Теарце се сомневаат дека се заразени од водата за пиење

Десетици жители на село Теарце, Тетовско се заразени од бактерија. Првичните сомнежи се дека бактеријата доаѓа од системот за водата за пиење. Вчера Институтот за здравство ја зема водата за […]

Живот

Девојче починало поради производ кој повеќето девојки го користат! Сите девојки треба да го знаат ова…

Додека била  на одмор со  своето  семејство  во Велс, на 13- годишното девојче по име Џема- Луис Робертс ѝ се слошило  по прв пат. Ѝ бил дијагностициран норовирус, кој подоцна […]

Занимливости

Во мумија откриена СУПЕРБАКТЕРИЈА отпорна на АНТИБИОТИЦИ!

Научници пронашле бактерија која е отпорна на сите модерни антибиотици во утроба на мумија стара 1000 години.Бактеријата е откриена со ДНК анализа на материјалот од утробата на мумијата, од ренесансна […]

Живот

Радиоактивна бактерија го уништува ракот!?

Најновото истражување на експертите од Алберт Ајнштајн колеџот, во кое користеле ослабена форма на бактерија Листерија која помогнала во спречувањето на ширењето на ракот на панкреасот, дало позитивни резултати кај […]