Ознака: балкан

Вести

Балкан 2021: Кој го загрозува Балканот?

Во историјата на меѓународните односи ќе биде запишано дека сите земји на Балканскиот Полуостров, почнувајќи од Словенија до Бугарија, официјално аплицирале за членство во ЕУ и НАТО, со исклучок Србија, […]

Балкан

Нов скок: Речиси 400 заразени во БиХ, Италијанец почина во Хрватска 3 дена по приемот во болница

Состојбата со коронавирусот сè уште е загрижувачка во целиот регион, а земјите продолжуваат да пријавуваат неколку стотици нови случаи. Се појавуваат нови жаришта, некои се поврзани со ноќни клубови, а Италијанец […]

Балкан

Невреме на Балканот превртува камиони, во моментов ита кон Србија, ќе не зафати ли и нас? (ВИДЕО)

На хрватската планина Завижан паѓа снег, а бидејќи температурите се околу нулата, се очекува врнежи да има и во другите предели, пренесуваат медиумите од регионот. Како што се гледа од […]

Живот

Дознајте на време: Прогноза за оваа есен на Балканот и во Европа

Американската компанија AccuWeather објави сезонска прогноза за оваа есен за Европа. Според прогнозата, Американците предвидуваат невреме на Балканот, и силни дождови и можни поплави и свлечишта во Италија. Како што ќе се […]

Балкан

Разорно невреме на Балканот: Следуваат опасни метеоролошки појави, невремето се движи кон нас

Опасни метеоролошки појави , силни врнежи, грмежи, ветер и силен град го зафаќаат Балканот, а најпогодени ќе бидат Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, и тоа уште во следните часови. […]

Занимливости

Ќе посакате да ја посетите белградската зоолошка: Новата атракција се слатките пингвини

По цели 30 години најубавата Зоолошка градина на Балканот, белградската доби пингвини. Посетителите на Зоолошката ќе можат да другаруваат со пингвините во нов современ простор по налик на светските зоолошки […]

Балкан Вести

Харадинај со предупредување го Брисел за можна дестабилизација на Балканот

Како што јави дописникот на МИА од Приштина косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека зачленувањето на Косово во Европската Унија ќе го зајакне мирот и ќе го ослабне влијанието на Русија, […]