Ознака: балкан

Вести

Падна првиот снег на Балканот: Во Македонија од утре не очекува пресврт во времето

Првиот ден од оваа последна септемвриска недела на Прокошко езеро падна снег, чија висина е околу 5 сантиметри. Локалните мештани велат дека снегот почнал да паѓа претпладне и до сега […]

Живот

Каде се јадело најубава храна во поранешна Југославија?

Љубителите на добрата храна тешко дека ќе останат гладни на Балканот. Поранешните југословенски држави имаат нешто да понудат и кога станува збор за кулинарски специјалитети. Која од земјите на поранешна […]

Избор на уредникот

Наменски повиканата „Група од Охрид“ бара промена на името на државата!

Џорџ Робертсон, десеттиот генерален секретар на НАТО од 1999 до 2004 година, повеќепати ја има посетувано Македонија, особено за време на кризата во 2001 година. И беше еден од важните […]

Балкан

Силен земјотрес го стресе Балканот пред само неколку минути

Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров.Според сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 4,7 степени по Рихтер, на границата меѓу хрватска и Босна и […]

Сцена

ЗАГИНА НА ИСТОТО МЕСТО КАКО И ТОШЕ ПРОЕСКИ: Последните нејзини зборови го расплакаа цел Балкан!

Смртта на младата глумица во тешката сообраќајна несреќа, која се случи на денешен ден пред 3 години го потресе целиот Балкан. Долорес Ламбаша, познатата хрватска глумица била на врвот на кариерата […]

Вести

Балканот под снег: Се јавија првите проблеми во Србија, Босна, Хрватска и Романија

Снегот кој беше најавен за викендов го покри целиот Балкански полуостров, а со тоа се јавија и првите проблеми.Во делови од Србија утрово температурата е под нулата, а во градовите […]

Занимливости

Бура му се заканува на Балканот, народот во паника

Поради орканскиот ветер кој ја зафати северна Германија загина жена од Хамбруг, а десет лица се повредени, додека железничкиот сообраќај е во колапс низ цела Германија.Во силен налет на ветер […]