Ознака: банани

Живот

Важно е да јадете по две банани секој ден

Консумацијата на две банани дневно претставува превенција од евентуален мозочен удар. Ова го потврдува една британско-италијанска студија. Ризикот од мозочен удар намалува исто и со консумација на спанаќ, ореви, млеко […]

Занимливости

Болниците се полнат и со луѓе кои си пикале краставици и банани во интимните делови

Продавниците за секс играчки и помагала ширум светот бележат голем раст на продажбата на секс-играчки, која е скоро двојно поголема од овој период минатата година, пишува „Мирор“. Но, оние што […]

Кулинарство

Печени овесни снегулки со банани и јаткасти плодови

2 банани 100 г овесни снегулки 150 мл млеко (кравјо, овесно, бадемово…) 150 мл вода јаткасти плодови (бадеми, ореви, лешници…) прстофат цимет прстофат сол Една банана изгмечете со виљушка, и […]