Ознака: банкомат

Технологија

Картиците ќе бидат минато: Доволно е само да се застане пред банкоматите

Поради пандемијата на коронавирусот, банките забележаа значителен пад на побарувачката за готовина – во просек 20 проценти. Во Германија, некои поради тоа исклучија дел од банкоматите од употреба. Намалена е […]

Вести

Го хакирал банкоматот и украл брдо пари, па обезбедувањето го запрашало дали му треба помош, тоа што следувало потоа е лудост

Полицајците среде ноќ собрале од улица речиси 10.000 евра по кражба на банкомат покрај канцелариите на хрватската пошта во Сплит, пишува „Слободна Далмација“. Како што се наведува, неколку часа по […]

Црна хроника

Кавадарчанка од туѓа дебитна картичка си подигнувала пари од банкомат

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Р.Ѓ.(34) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. МВР […]

Занимливости

Програмер нашол маана на банкомат и си повлекол еден милион долари

Незадоволен банкарски програмер ја открива совршената шема за да направи банкомат да исфрла пари безусловно. Звучи како некој филм, но ова е вистина. Кинеските медиуми пренесуваат дека 43-годишниот Чјин Чјиишенг […]

Занимливости

Мајка подигнувала пари од банкомат: Кога видела што пишува на екранот, не можела да ги задржи солзите

Се чини дека денес луѓето ретко покажуваат благодарност. Понекогаш едно „благодарам“ многу значи и ги зближува луѓето на посебен начин. Меѓутоа, луѓето се често толку обземени со својот живот, што […]

Занимливости

Што ќе се случи ако обратно ги внесете бројките од пинот на банкомат?

Дури 95% од луѓето не ги знаат овие информации, а можат, буквално да ви го спасат животот. Имено, ако некогаш крадец или некој друг ве присили да подигнете пари од […]

Црна хроника

Со туѓа картичка вадел пари од банкомат

Полицијата поднесе кривична пријава против Р.В.(22), од кавадаречкото село Дреново, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем.На 31 мај, според МВР, […]

Технологија

Првиот банкомат во светот наполни 50 години

Пред пет децении тој радикално го промени повлекувањето пари во готовина – денеска првиот банкомат во светот го слави 50-тиот роденден.Рожбата на шкотскиот пронаоѓач Шепард Барон, првиот банкомат е почна со работа […]