Ознака: Барселона

Меѓународен фудбал

„Камп Ноу“ е подготвен веднаш да поднесе тужба против Меси

Раководството на Барселона е решено да ги бара своите права во драмата со Лионел Меси. Според „Кадена СЕР“, Каталонците веднаш ќе поднесат тужба против играчот и неговиот можен нов клуб. […]

Свет

На синоќешните протести во Барселона неколкумина останале без око, а двајца се во критична состојба

Неколку стотици приврзаници на независноста на Каталонија синоќа повторно, по седми пат, протестираа на улиците на Барселона поради неодамнешната пресуда на сепаратистичките лидери. Една група демонстранти ја блокираше улицата во […]

Вести Свет

Железничка станица во Барселона во паника

Две железнички линии на главната железничка станица “Сантс“ во Барселона утрово затвори каталонската полиција, откако во скениран куфер било откриено можно експлозивно средство. – Добивме дојава околу 8 часот. Безбедносната служба(на […]

Меѓународен фудбал

Барселона: Редарите тепаа деца на „Камп Ноу“

По натпреварот помеѓу Барселона и Челзи во Лигата на шампиони, гостинските навивачи се обиделе мирно го напуштале „Камп Ноу“, јавуваат светските медиуми.Но, тогаш настанал голем хаос. Натпреварот падна во сенка […]

Вести

Во Барселона се очекуваат антисепаратистички демонтрации

Голем број луѓе се очекуваат денеска во Барселона на демонстрации против плановите на каталонските сепаратисти да прогласат независност по референдумот одржан пред една недела.Демонстрациите следуваат откако премиерот на Шпанија Маријано […]

Вести

Убиен е и последниот терорист од нападот во Барселона

унес Абујакиб, последниот од терористите кои извршија напад во Барселона е убиен во пресметка со полицијата.Тоа го потврди шпанската полиција, која претходно ја извести јавноста дека во тек е акција […]

Вести

Убиен е и последниот терорист од нападот во Барселона

Јунес Абујакиб, последниот од терористите кои извршија напад во Барселона е убиен во пресметка со полицијата.Тоа го потврди шпанската полиција, која претходно ја извести јавноста дека во тек е акција […]

Вести

7-годишното дете сепак не го преживеа нападот во Барселона!

Семејството на 7-годишниот Џулијан Кадман, кој исчезна по нападот во Барселона, потврди дека тој загинал во терористичкиот напад.Вчера била објавена веста дека детето со британско-австралиско државјанство било пронајдено. Џулијан се […]

Живот

Полицајка убила четворица од петте убиени терористи во нападот во Барселона!

Една полицајка усмрти четворица од петте убиени терористи во каталонскиот крајбрежен град Карбило.Шефот на полицијата, Џозеп Луис Траперо, кој ја води истрагата за терористичките напади кои се случија во четвртокот […]

Дестинации

Туристите непожелни во Дубровник, Венеција и Барселона

„Никогаш веќе вакво лето“, порачуваат граѓаните на повеќе европски градови затоа што туристите се скапи, нечисти, и постојано има метеж. Револтирани се граѓаните на Дубровник, Венеција и Барселона.Мештаните наведуваат дека […]