Ознака: БДП

Економија

Светската економија ќе се намали за 4,5% според извештајот на ОЕЦД

Светската економија се претстави подобро од очекуваното, но сè уште е на работ на „невидена“ контракција, предупреди денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Eкономија во светот се опоравува […]

Економија

Евростат: Најголем ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА во еврозоната од 1995 година

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 12,1 процент во вториот квартал од оваа година, додека економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти, покажаа првите првични проценки на […]

Вести

Глобалниот долг постигна рекорд на сите времиња и е во вредност од 184.000.000.000.000 $

Долгот на светот моментно надминува 86.000 долари по лице во просек, според Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). САД, Кина и Јапонија се првите три глобални должници, кои сочинуваат повеќе од половина од […]

Економија

По Светска банка, ММФ, ЕБРД, НБРМ и ЕК со катастрофални проекции за растот на БДП

Никој не верува дека македонската економија може да се опорави, продолжуваат катастрофалните проекции за растот на нашата економија од страна на меѓународни институции. По Светска банка, ЕБРД и ММФ излезе […]

Вести

Велика Британија за осум години го зголеми учеството на долгот на државата во БДП

Велика Британија за осум години, од 2007 до 2015 година, го зголеми учеството на долгот на државата во британскиот бруто домашниот производ (БДП) за повеќе од двапати, покажуваат податоците на […]

Вести

Затуроска: Прогнозите на ЕК најголем доказ за економските политики на ВМРО-ДПМНЕ

ЕК ја објави својата годишна економска прогноза која го вклучува прогнозираниот раст на БДП и намалувањето на невработеноста за Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Во продолжение следува интегрален текст од прес […]

Вести

ЕУ: Македонија со втор најголем раст во Европа догодина

Република Македонија годинава се очекува да има раст на Бруто-домашниот производ од 3,2 проценти, со што во однос на сите европски земји ќе се најде на четвртото место според растот, […]

Вести

Македонија отплати кредит од 130 милиони евра, јавниот долг повторно под 50% од БДП

Јавниот долг се намалува. Вчера Министерството за финансии отплати кредит од 130 милони евра кон Сити банк и Дојче банк. Со тоа јавниот и државниот долг се намалени за 1,4 […]