Ознака: бегалци

Вести

Сијарто: Очекуваме прилив во Унгарија од над 100.000 мигранти, нема да помине ниту еден

Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто денеска во Белград изјави дека во наредната недела и седмиците што следуваат „сосема јасно може да се смета на исклучително […]

Избор на уредникот

Сириско семејство добива 5239 евра на месец социјална помош во Лајпциг, живеат во 220метри квадратни стан (видео)

Верувале или не ова 11 члено семејство го живее својот сон. Не знаеме дали постои подобра или слична можност на друго место во светот. Сириско семејство добива 5239 евра на месец […]

Вести

Секој бегалец ќе може да донесе неограничен број на семејни членови

Секој кој што ќе дојде во Република Македонија врз основа на промената на Законот која што треба да се направи со клаузулата која што е направена за семејно обединување, значи […]

Вести

Завршена најдолгата потрага по бегалец во историјата на македонската полицијa

Со екстрадиција на македонскиот државјанин Д.М од Италија во Македонија, на крајот од минатиот месец, ФАСТ тимот (FAST Fugitive Active Search Team) при Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР […]

Вести

Попоски: Не е можно сместување на бегалци на територија на Македонија

Сместувањето на мигрантите што доаѓаат на територија на Република Македонија од земја-членка на Европската унија не е можно. Мојот колега од Австрија, Себастијан Курц е погрешно интерпетиран, изјави вицепремиерот и министер […]

Вести

Сексуално искористување на малолетници во бегалските кампови – Излезе на виделина и ја згрози јавноста

Волонтерите во бегалскиот камп во Кале се осомничени за сексуално злоставување на бегалци, меѓу кои и има и деца, открива “Independent”, кој разоткрил како во кампот кој е наречен Џунгла […]

Избор на уредникот

Репортажа од која смрзнува крвта: Руски новинар влезе во терористички дувла на Шар Планина, Косово и Скопје!

На Косово, каде што одат мигрантите потиснати од Европската унија, врие котел во кој се наоѓаат и оние кои не сакаат, но и оние кои ги врбуваат луѓето во варварскиот […]

Балкан

Алармантна состојба во Грција: Регистрирани се случаи на маларија

Тревога во Грција од ширење на маларија. Заболени се 65 лица, повеќето се бегалци. Регистриран е и смртен случај во див камп. Меѓу заразените има и локално население.Шест случаи на […]

Вести

Вработени во Македонски железници шверцувале бегалци

Вчера попладне кај железничката станица во село Дуброво, воз принудно запрел поради затворен сигнал кај железничка станица во Неготино.Токму тогаш, полициски службеници забележале двајца бегалци како скокнаат од возот и […]

Вести

Разбиена поголема мрежа за шверц на мигранти преку Балканот до Италија

Во заеднича акција на италијанската, словенечката и унгарската полиција разбиена е мрежа за шверц на илегални мигранти преку Балканот до Италија.Како што соопшти италијанската полиција, при акцијата се уапсени четири […]