Ознака: безбедност

Вести

Се чека потврда за безбедноста на Астра Зенека за помлади од 60 години

Вакцините на Астра Зенека, за лицата помлади од 60 години, засега останува во фрижидерите. Откако 28 годишна девојка е хоспитализирана со тромботична реакција, 6-7 дена откако ја примила вакцината на […]

Вести

ФАЈЗЕР: Вкацините мора безбедно да се чуваат и транспортираат до вакциналните пунктови

Од европското преставништво на компанијата Фајзер, за Телевизија 24 посочуваат дека најважно е вакцините против Ковид-19 да бидат безбедно чувани и навремено транспортирани во соодветни услови додека да пристигнат на […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Создавање на кохезивен политички, економски и безбедносен систем кој е исклучиво насочен кон НАТО и ЕУ е превентивен одговор на сајбер заканите

Изјава за Пулс 24 на безбедносниот аналитичар  м-р Милан Стефаноски. Зошто хакерските напади зачестија, прво системот на ДИК, а денес системот на неколку државни институции, која е целта? Сајбер нападите […]

Вести

Животот во Белгија постепено се враќа во нормала

Од денеска во Белгија учениците можат повторно да се вратат во училиште, се отвораат фризерски салони, музеи, зоолошки градини, помали пазари на отворено, а спортските клубови започнуваат со тренинзи. Сето […]

Вести

За прв пат кај нас! CyberMK 2020 – Прв Национален натпревар во сајбер безбедност – хакатон!

Сајбер безбедноста никогаш не била поважна. Ако порано беше доволно само да се избере вистинскиот firewall, антивирус и алатки за енкрипција, сега треба да се направи многу повеќе за да […]

Вести

АХВ: Македонските граѓани јадат безбедна храна

Македонските граѓани јадат безбедна храна, од домашно производство и од увоз, а истата редовно се контролира од страна на официјалните ветеринари и инспекторите за храна, реагира Агенцијата за храна и […]

Вести

Дали нашите деца се безбедни? За два дена физички нападнати тројца малолетници

Прашањето „Колку ни се безбедни децата“, логично се поставува меѓу родителите. Полициските билтени секојдневно се полни со информации за нападнати и претепани деца, во Скопје и другите градови. На 22.03.2019 […]

Вести

Зајакнување на безбедноста на храната во ЕУ

Постигната е согласност меѓу Европскиот парламент и романското претседателство со Советот, околу нацрт правилата да се обезбеди поголема транспарентност во проценката на ризикот во исхраната, јави дописникот на МИА од […]