Ознака: Белорусија

Свет

Лукашенко: „Ако Белорусија пропадне, Русија ќе биде следна“

Вчера претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, даде интервју за најпознатите руски новинари во кое изјави дека нема намера да се повлече и покрај масовните протести во земјата што траат од […]

Свет

Лукашенко го отпушти амбасадорот кој побара пребројување на гласовите

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го замени Павел Пустовој со указ амбасадорот на земјата во Шпанија.  Во соопштението се забележува дека на Пустовој му е одземена дипломатската титула вонреден и […]

Вести

Путин: Претседателските избори во Белорусија се легитимни, му честитав на Лукашенко

Путин: Претседателските избори во Белорусија се легитимни, му честитав на Лукашенко Русија ја признава легитимноста на претседателските избори во Белорусија, изјавил претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Како што објасни, […]

Свет

Се стега обрачот околу Лукашенко: Балтичките земјии “удрија шамар” на ЕУ и први почнаа да воведуваат санкции

Литванија, Летонија и Естонија воведоа санкции и забранија влез во земјата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, а истата мерка е донесена и за уште 29 белоруски функционери. Трите земји-членки на […]

Свет

Демонстрантите му скандираа на Лукашенко за неговиот роденден, уапсени 125 лица

Десетици илјади демонстранти извикуваа „Среќен роденден, стаорци“ во близина на резиденцијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко во Минск денес, барајќи негова оставка. Лукашенко, кој денес наполни 66 години, се соочува […]

Свет

„Се договорив сè со Путин“: Лукашенко ја стави армијата во состојба на борбена подготвеност, најави санкции

Денес, претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, нареди половина од армијата  да влезе во состојба на борбена подготвеност, како одговор на она што тој го смета за закана од Западот, пренесе […]

Свет

Белорусија испраќа засилувања во регионот Гродно, на границата со Полска и Литванија

Белорускиот министер за одбрана Виктор Хренин нареди баталјон со тактички балистички ракети и мулти-барелни фрлачи на проектили и единици со беспилотни воздушни возила и системи за воздушна одбрана да бидат […]

Свет

Трамп ќе разговара со Русија за Белорусија: „Се чини дека таму нема многу демократија“

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека ќе разговара со Русија за ситуацијата во Белорусија и протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко.  Трамп пред новинарите во Белата куќа изјави дека […]