Ознака: Белорусија

Свет

Лукашенко главна тема на Путин и Меркел: Ова е ставот на германската канцеларка

Денес германската канцеларка Ангела Меркел разговараше на телефон со рускиот претседател Владимир Путин за состојбата во Белорусија по претседателските избори.  – Канцеларката подвлече дека белоруската влада треба да се откаже […]

Свет

Пресврт во Белорусија: Лукашенко вели дека ќе има нови избори

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави денеска дека во земјата ќе бидат организирани нови претседателски избори, но кога ќе бидат прифатени измените во уставот, пренесува Спутник.  – Ние мора да […]

Свет

Хаос во Минск веќе трет ден по ред: Полицијата со шок-бомби и гумени куршуми против демонстрантите

Протестите во Минск и другите делови на Белорусија се одржуваат веќе трет ден по ред, а демонстрантите излегоа на улиците и изразија незадоволство затоа што претседателот Александар Лукашенко беше избран […]

Свет

Пролиена крв на улиците во Минск веќе втор ден по ред: Протести против Лукашенко, уапсени 19 лица

Белоруската полиција уапси најмалку 19 лица денес за време на протестот на демонстрантите, кои се собраа во Минск втор ден по ред, пренесува Ројтерс.  Во неделата навечер, откако беа објавени […]

Сцена

Пет дена до детската Евровизија 2018: Марија Спасовска пристигна во Минск

Пет дена не делат од детската Евровизија во Минск, Белорусија, на која оваа година ќе не претставува 13-годишната Марија Спасовска од Скопје со песната „Дома”. Песната на Марија испраќа топла […]

Останати спортови

Секоја чест: Белорусинка го напушти подиумското место поради…

Белоруската атлетичарка Виолета Скварцова во знак на протест поради погрешно интонирана химна, ја напушти церемонијата на доделувањето медали на Европското првенство до 20 годни, кое се одржува во италијанскиот град […]

Вести

Белорусија:Полицијата го спречи масовниот протест, уапсени 30 лица

Полицијата на Белорусија упадна денеска во канцеларијата на организацијата за човекови права „Весна“ во Минск, неколку часа пред обидот на опозициските активисти да покренат масовен протестен марш и при тоа […]