Ознака: бенедикт

Вести

Британскиот кардинал го призна „недолично сексуално однесување“

Британскиот кардинал Кит О'Брин кој во понеделникот се повлече од позицијата на надбискуп, призна во неделата своето недолично „сексуално однсеување” и побара прошка од оние коишто ги „повредил”. „Овие денови, […]

Вести

Бенедикт XVI: Бог нема да дозволи Црквата да потоне и покрај разбрануваните води

Папата Бендедикт Шеснаесетти во својата последна порака до верниците во светот истакна дека „Господ нам да дозволи неговиот кораб да потоне” и покрај „разбрануваните води”, додавајќи дека и по отстапувањето […]

Вести

Папата Бенедикт Шеснаесетти последен пат ќе ја одржи општата аудиенција

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој неочекувано донесе одлука да го напушти Апостолскиот престол, во среда ќе ја одржи својата последна сеопшта аудиенција на којашто на Плоштадот на свети Петар ќе присуствуваат, […]

Вести

Што кажа папата Бенедикт XVI во прошталниот говор?

После најавата дека ќе се повлече папата Бенедикт XVI стана првиот поглавар на Католичката црква кој го сторил тоа во последните 600-тина години. 85- годишиот Папа Бенедикт станал свештеник во […]

Вести

Вонредна вест: Папата Бенедикт даде оставка

Сите светски портали и весници ја пренесуваат оваа вонредна вест. Според неофицијално потврдни информации, папата Бенедикт XVI се повлекува. Роден како Јозеф Ратзингер, тој беше избран за папа на 19. […]

Занимливости

Неколку часа по повлекувањето на папата гром удри во базиликата Св Петар

Вчерашната вест дека папата Бенедикт XVI се повлекува од својата функција моментално одекна низ целиот свет. Но истиот ден, само неколку часа покасно, Ватикан дочека вистинско чудо. Во текот на […]